Vlada Srbije je 2018. godine usvojila strategiju koja predviđa razvoj 5G mreže, čiji će nosilac, ne samo u Srbiji, već i u regionu, biti Telekom Srbija. Generalni direktor Telekoma Vladimir Lučić smatra da građani nemaju razloga za brigu o potencijalnoj štetnosti 5G tehnologije i da je plan da cijela Srbija bude pokrivena 5G mrežom do 2027. godine.
Lučić kaže da je 5G mobilna mreža, kao i svaka nova tehnologija, brža od prethodne – 4G, ali da je mnogo bitnije što je kašnjenje signala u 5G mreži minimalno, pa je preko mobilne tehnologije moguće raditi na robotizaciji.
-To će u kombinaciji sa vještačkom inteligencijom napraviti niz novih tehnoloških pomaka – navodi Lučić.
Direktor Telekoma ističe da je plan da, u saradnji sa strateškim partnerom, kompanijom Vodafon, cijela Srbija bude pokrivena 5G mrežom do 2027. godine, odnosno do održavanja Međunarodne specijalizovane izložbe EXPO u Beogradu.
-Implementirali smo dio baznih stanica koje podržavaju 5G tehnologiju i vrlo brzo po dobijanju dozvole od RATEL-a ćemo pustiti mrežu. Spremni smo da u godinu dana pokrijemo sve gradove ovom tehnologijom – naglašava Lučić.
Kako dodaje, od 2027. godine očekuju se i napredni servisi, poput vozila sa automatskim upravljanjem i mogućnosti korišćenja raznih vrsta senzora na naprednim mobilnim telefonima.
Lučić smatra da je u interesu države da bude pokrivena 5G mrežom, kao i da je Telekom u velikoj diplomatskoj aktivnosti na prostoru Kosova i Metohije u cilju dobijanja licence za 5G mrežu na teritoriji KiM.
-Administracija (Aljbina) Kurtija je pred izbore htjela da podijeli 5G frekventni opseg na samo dva prištinska operatera, što smo uspjeli da spriječimo. Istina je na našoj strani i ne vjerujem da će se dozvoliti grubo kršenje zakona. Ne mogu da uklone svaku srpsku kompaniju koja će vrlo brzo tamo postati operater broj jedan – tvrdi Lučić.
Kada je riječ o potencijalnoj štetnosti 5G mreže, sagovornik ističe da se građani bez razloga plaše izgradnje baznih stanica u njihovoj blizini.
-Zračenje baznih stanica nije štetno, već je naprotiv bitno da u njihovoj blizini bude što bolji signal. Građani svakodnevno koriste mobilni telefon i usljed boljeg signala aparat automatski smanjuje snagu i zračenje – zaključuje Lučić, a prenosi e kapija.