Lista predkvalifikovanih kompanija koje će biti pozvane da dostave ponude za dodjelu koncesija za Aerodrome Crne Gore biće objavljena 15. januara, saopštio je CdM-u ministar saobraćaja i pomorstva Osman Nurković.
Po javnom oglasu za podnošenje prijava za pretkvalifikaciju za dodjelu koncesije za Aerodrome Crne Gore, pristiglo je sedam prijava potencijalnih ponuđača: Konzorcijum Cengiz & Copenhagen Airports, Turska, Danska; Incheon International Airport Corporation, Južna Koreja; GMR, Indija; Groupe ADP Consorcium-TAV, Francuska, Turska; Corporacion America Airports, Luxemburg; Limak Holding, Turska; Consortium DAA International-Bouygues Batiment International-Marguerite-TIIC, Irska, Francuska i Luksemburg.
Vlada je u skladu sa Zakonom o koncesijama, na prijedlog Ministarstva saobraćaja i pomorstva, usvojila koncesioni akt za dodjelu koncesije za Aerodrome Crne Gore, odnosno međunarodne aerodrome Podgorica i Tivat, konkurentski izabranom najboljem ponuđaču, koji će osnovati i registrovati preduzeće sa sjedištem u Crnoj Gori za obavljanje koncesione djelatnosti.
200 miliona eura ulaganja
Ministar saobraćaja je kazao da je koncesionim aktom predviđena obaveza ponuđača da avansno uplati najmanje 100 miliona eura i da tokom trajanja koncesije, odnosno u narednih 30 godina državi uplaćuje najmanje 10 odsto godišnjeg prihoda Aerodroma.
Očekivani obim investicija je najmanje 80 miliona u prve tri godine i, kako je dodao Nurković, najmanje 200 miliona eura tokom ukupnog trajanja investicije.
Koncesijom će biti obuhvaćena izgradnja, rekonstrukcija, modernizacija, održavanje i korišćenje Aerodroma.
Ugovor
Koncesionar će imati obavezu da trenutno zaposlenima u Aerodromima Crne Gore ponudi ugovor o radu pod uslovima koji su definisani u Kolektivnom ugovoru akcionarskog društva za uslužne djelatnosti u vazdušnom saobraćaju Aerodromi Crne Gore.
Loša infrastruktura na aerodromima u Podgorici i Tivtu je među najznačajnijim faktorima koje su iz Ministarstva saobraćaja i pomorstva navodili kao razlog za raspisivanje koncesije.
Socijaldemokrate protiv
Podsjetimo, iz Socijaldemokrata Crne Gore, čiji kadar rukovodi Aerodromima Crne Gore, u više navrata je saopšteno da su koncesiona dokumenta za aerodrome u pojedinim djelovima nezakonita, da ne štite interes države, da je njima obuhvaćeno i nekoliko stotina hiljada kvadrata imovine u Tivtu koja nije vlasništvo države, te da nije napravljena procjena vrijednosti zemljišta koje se daje u najam, nego samo procjena resursa koje će preuzeti koncesionar.
U vladajućem DPS-u, međutim, kazali su da je koncesioni akt prošao sve zakonske instance, a da je koncesija neophodna jer je stanje Aerodroma neodrživo.
Premijer Duško Marković krajem prošle godine je, govoreći o koncesiji za Aerodrome Crne Gore, kazao da je infrastruktura na nedopustivo niskom nivou i da se to pitanje moralo hitno riješiti. Dodao je, ipak, da je zadovoljan upravljanjem u tim preduzećima.