Linkedin ‒ 5 jednostavnih savjeta za profesionalniji nastup

Najveću svjetsku poslovnu društvenu mrežu osnovao je 2003. godine Rid Hofman zajedno sa osnivačima servisa PayPal i Socialnet.com. Godine 2008. vrijednost društvene mreže LinkedIn procijenjena je na milijardu dolara. Samo dvije godine kasnije, LinkedIn je procijenjen na 2 milijarde dolara.

Danas ova društvena mreža ima više od 500 miliona registrovanih profesionalaca. Osnovna funkcija ove platforme jeste umrežavanje profesionalaca i omogućavanje lakšeg ostvarivanja poslovnih poznanstava, razmjene mišljenja i kreiranje novih poduhvata među zaposlenim licima i/ili slobodnim agentima.

S obzirom na to da čitate ovaj tekst vjerovatno već imate profil i sigurno ste do sada primijetili da postoji razlika između ove platforme i klasične onlajn biografije (iako mnogi danas percipiraju LinkedIn baš kao onlajn biografiju). LinkedIn je mjesto gdje se skupljaju stručnjaci iz raznih oblasti poslovanja, a među njima nisu rijetki oni koji nemaju profil na drugim društvenim mrežama baš zbog tog elementa ozbiljnosti koji ova mreža nosi sa sobom. Ovu činjenicu možete adekvatno iskoristiti kako biste promovisali svoju kompaniju ili svoje stručne sposobnosti. LinkedIn je danas postao mjesto na kom svaki menadžer ljudskih resursa posjeduje Premium profil i upražnjene pozicije u svojoj kompaniji nerijetko prvo nudi zaposlenim stručnjacima koje bi volio da vidi u svom radnom okruženju.

LinkedIn ‒ 5 jednostavnih saveta

Uzimajući u obzir pomenute činjenice (a posebno dodajući sasvim realnu mogućnost zaposlenja) vaš LinkedIn profil dobija mnogo veći značaj i iz tog razloga vam nudimo svojih 5 jednostavnih savjeta za profesionalniji nastup na ovoj društvenoj mreži:

Budite iskreni

Kao i prilikom pisanja radne biografije, LinkedIn zahtijeva ozbiljan i iskren pristup. Stavka koju ne možete da potkrijepite činjenicama vas može skupo koštati, a jako malo možete dobiti od nje.

Profesionalna slika

Trudite se da vaša poza bude prirodna sa primjetnom dozom samopouzdanja. Jednobojna pozadina je uvek bolja solucija. Ukoliko niste sigurni da li je slika prikladna za LinkedIn, pokušajte sa crno-bijelom verzijom. Kombinacija te dvije boje daje poseban nivo ozbiljnosti vašem profilu.

Popunite odjeljak ‒ Summary

Bez obzira na to kako je neko došao na vaš profil i koji mu je krajnji cilj, ta osoba sigurno neće pročitati sve što se nalazi na vašoj stranici. Smatrajte se srećnim ukoliko neko vašem profilu i njegovoj ocjeni da više od 30 sekundi. Olakšajte im sticanje utiska o vama i napišite im samo ono što želite da vide, tj. zaključe o vama (ne zaboravite 1. savjet).

Objavljujte koristan sadržaj

Nemojte trošiti vreme svojim konekcijama i postavljati slike sa mozgalicama ili čak pisati postove (koje treba krajnje ozbiljno shvatiti) koji će sadržati jasnu samopromociju. Ukoliko nemate nešto korisno da kažete ili podijelite, možda je bolje da zabavu potražite na drugoj društvenoj mreži. Trudite se da gradite svoj stil objava, lajkova i šerova koji će vaše konekcije prepoznati i cijeniti. Svaki gest na ovoj društvenoj mreži govori nešto o nama.

Povežite se sa stručnjacima iz svoje oblasti

Ostvarivanje kontakta sa nekim može biti samo korisno iskustvo, a pogotovo ukoliko se ta osoba bavi poslom koji je srodan vašoj profesiji ili sferi interesovanja. Trudite se da ostvarujete konekcije koje će vam pomoći da se razvijate u svom poslu, pa makar samo čitali njihove postove i tekstove.

LinkedIn je društvena mreža koja je nastala iz opšte potrebe i jedna je od rijetkih društvenih mreža (uz Quora.com) koja vam može svakodnevno pružati nešto novo. Iskoristite njene prednosti već danas.

Izvor: digitalnimarketing.in.rs

Slični Članci