Lažni oglasi za posao: Kako prepoznati otvorene pozicije koje zapravo ne postoje

  • 18-22% oglasa za posao se smatra lažnim
  • Poslodavci mogu postaviti lažne oglase da bi stvorili utisak rasta ili da bi izgradili bazu kandidata

Sve češće se prilikom pregleda oglasa za posao mogu vidjeti pozicije koje poslodavci oglašavaju kao otvorene, a istina je da zapravo ni pokušavaju da ih popune. Poslodavci mogu da ih postave iz različitih razloga, ali oni mogu oduzeti vreme kandidatima i negativno uticati na njihov pogled na firmu.

Evo nekoliko savjeta kako da prepoznate ovakve oglase.

Svi smo čuli za „ignorisanje“ tokom procesa zapošljavanja: Prijavite se za posao, prođete nekoliko krugova intervjua, a zatim potencijalni poslodavac na kraju jednostavno nestane.

Ali šta je sa poslovima koji zapravo nikada nisu ni postojali? Takozvani „ghost jobs“ su pozicije za koje poslodavci tvrde da aktivno zapošljavaju, iako to nije tačno.

Ovo predstavlja problem za mnoge tražioce posla: Između 18% i 22% oglasa za poslove postavljenih na platformi Greenhouse u bilo kojem kvartalu smatra se lažnim, prema izvještaju o stanju zapošljavanja za 2024. godinu.

Zašto poslodavci postavljaju lažne oglase? Postoji nekoliko razloga zbog kojih poslodavci objavljuju ovakve oglase. Na primjer:

  • Žele da stvore utisak da njihova kompanija raste.
  • Pokušavaju da obmanu postojeće, preopterećene zaposlene kako bi pomislili da će uskoro dobiti olakšanje u vidu novih radnika.
  • Grade bazu kandidata za stvarne poslove koji će se možda otvoriti u budućnosti.

Bez obzira na razlog, kandidati mogu prepoznati određene znakove koji ukazuju da je oglas možda lažan. Jedan od glavnih pokazatelja je ako je oglas aktivan već nekoliko mjeseci.

„Ako je oglas za posao postavljen više od 30 dana, to je nešto što trebate imati na umu i reći sebi: ‘Ovaj oglas je tu već neko vrijeme, a još uvijek nikog nisu zaposlili. Možda im zapravo nije hitno da zapošljavaju’,“ kaže Toni Frana, vodeći stručnjak za karijere na platformi FlexJobs. „Što prije možete da se prijavite na posao nakon što je oglas postavljen, to bolje.“

  • Ako ste vidjeli oglas na sajtu kao što su LinkedIn ili Indeed, provjerite da li je još uvijek postavljen i aktivan na zvaničnoj stranici kompanije.
  • Kada čitate oglas, želite da vidite što je moguće više specifičnih informacija

„Ponekad, ako opisi poslova nijesu jasni i ne sadrže mnogo detalja o tome šta posao zaista podrazumijeva, moguće je da je neko iz kompanije brzo napisao nešto i postavio oglas kako bi vidio da li će kandidati aplicirati i provjerio kvalitet tih kandidata“, rekla je administratorka ljudskih resursa i bivša regrutkinja Džeki Kvevas. „Zato obratite pažnju na kvalitet opisa posla – što više informacija, to bolje.“

Ako stignete do intervjua, pitajte o vremenskom okviru za popunjavanje pozicije, predlaže Čarnay Horton, stručnjak za karijere i izvršni direktor firme za pisanje biografija Resume Addict.
Možete reći: „Možete li mi reći više o procesu intervjua i kada menadžer za zapošljavanje planira donijeti odluku?“ ili „Možete li pružiti dodatne informacije o tome zašto je ova prilika dostupna?“

Takođe, možete razmotriti pitanje: „Kako ovaj posao doprinosi uspjehu odjeljenja?“ kako biste procijenili koliko je pozicija važna i koliko hitno treba biti popunjena.

Ako vaš kontakt sporije reaguje tokom procesa, to može biti znak da zapravo ne pokušavaju popuniti poziciju.
„Kada poslodavci aktivno zapošljavaju, oni djeluju brzo, posebno ako ste kvalifikovani za poziciju“, rekla je Horton. „Žele da vas što prije dovedu pred menadžera za zapošljavanje kako ne bi izgubili vaš interes tokom procesa. Ako imate osjećaj da kompanija kasni sa odgovorima, možda nijesu ozbiljni u vezi sa popunjavanjem pozicije.“

Budite proaktivni u potrazi za poslom

Na kraju, želite biti „što proaktivniji u svom pretraživanju“, kaže Frana.
„Nije samo pitanje čitanja oglasa i prijavljivanja“, objašnjava ona. „Možete saznati mnogo informacija na veb-sajtu kompanije, na društvenim mrežama poput LinkedIna i X-a, ili jednostavnom Gugl pretragom kompanije koja zapošljava i provjeravanjem rezultata. Sve to je dio prikupljanja informacija koje mogu biti veoma korisne za vas kao kandidata. To je jedan od koraka koji pomaže tražiocima posla da se fokusiraju na stvari koje mogu kontrolisati u procesu, kada je toliko toga van njihove kontrole.“

(Izvor: Biznis Insajder)

Slični Članci