Čelnici EU-a moraju brzo usvojiti plan o oporavku od koronakrize jer ekonomija dramatično pada, upozorila je u petak čelnica Evropske centralne banke (ECB) prema tvrdnjama finkicionera i diplomatskih izvora.
Čelnici zemalja članica EU-a prvi će puta na današnjem sastanku na vrhu putem videoveze razgovarati o planu za oporavak EU-a od koronakrize i o prijedlogu višegodišnjeg proračuna za razdoblje od 2021. do 2027.
Koplja se u EU lome ponajprije oko toga treba li oporavak zemalja članica poduprijeti bespovratnom pomoći, povoljnim zajmovima ili kombinacijom ta dva instrumenta.
Opciji bespovratne pomoći protivi se štedljiva četvorka koju čine Austrija, Danska, Holandija i Švedska, a najglasnije je zagovaraju Italija i Španija, uz podršku Francuske.
Današnji sastanak trebao bi prema predsjedniku Evropskog vijeća Charlesu Michelu biti “ključni korak” prema dogovoru koji bi čelnici EU-a država trebali postići na sljedećem okupljanju. Nezvanično se govori da bi taj ‘fizički’ sastanak trebao biti održan u prvoj polovini jula.
Christine Lagarde upozorila pak danas evropske lidere u govoru videovezom da moraju preuzeti vodeću inicijativu u procesu oporavka.
“Ekononija EU-a dramatično pada”, kazala je Lagarde prema tvrdnjama izvora.
Pokazatelji signaliziraju da će ekonomske aktivnosti u eurozoni u drugom tromjesečju pasti nekih 13 posto, kazala je čelnica ECB-a, potvrdivši bančine procjene o padu BDP-a eurozone u ovoj godini za 8,7 posto, te oporavku u 2021., uz procijenjenu stopu rasta od 5,2 posto.
Najdublji pad ekonomije u istoriji EU-a još se u potpunosti manifestovao na tržištima rada, naglasila je Lagarde, dodajući da bi stopa nezaposlenosti u eurozoni mogla poskočiti na 10 posto.
Zato čelnici EU-a moraju brzo usvojiti plan oporavka kako bi preuzeli vodeću ulogu u tom procesu, poručuje ona.
Finansijska su tržišta još uvijek relativno mirna jer očekuju odlučne poteze, naglašava znakovito Lagarde.