Kriza iznjedrila trend u svijetu nekretnina: Šta su “pasivne kuće”?

Energetska kriza i rastući troškovi grijanja približili su Evropljane energetski efikasnijim rješenjima za dom i takozvanim “pasivnim kućama”, odnosno zgradama sa ultraniskom potrošnjom energije, izvijestio je Blumberg.

Prema istraživanju švedske istraživačke kompanije Novus, dvije trećine švedskih domaćinstava je u poslednjih šest mjeseci napravilo neka poboljšanja u kući, vezano za štednju energije – od instaliranja efikasnog osvjetljenja do mijenjanja starih prozora i vrata za modernije modele.

Drugo istraživanje navodi kako je 70% Njemaca ove godine kupilo proizvode koji štede energiju.

Ranija anketa u Velikoj Britaniji je takođe pokazala da oko četvrtine ispitanika razmišlja o modernizaciji svojih domova u smislu energetske efikasnosti, a posebno imajući u vidu da čak 1,9 miliona domaćinstava ne plaća račune na vrijeme.

Takozvane “pasivne kuće” takođe dobijaju na popularnosti, navodi se u izvještaju. Koncept ovih domova je prvi put uveden nakon naftne krize 1970-ih i predviđa kombinaciju konstrukcije, izolacije i ventilacionih sistema sa ciljem skladištenja i ponovnog korišćenja toplote unutar zgrade, što pomaže da se konvencionalno korišćenje grijanja svede na minimum.

Švedska građevinska kompanija Fiskarhedenvillan je ove godine zabilježila povećanu potražnju za svojim modelima “pasivnih kuća”. Britanski Norrsken, koji takođe gradi ove tipove nekretnina, rekao je da je došlo do “apsolutnog povećanja” narudžbina za nadogradnju prozora i vrata u energetski efikasnije modele.

Kompanija je napomenula i da su poboljšanja na kućama činila više od polovine njenih porudžbina u protekla dva mjeseca, dok su prije toga činila samo oko 30%.

Energetska kriza u Evropi počela je u proljeće, usred sankcija Zapada Moskvi, a u vezi sa ratom u Ukrajini. To je dovelo do pada snabdijevanja iz Rusije i skoka cijena energenata. Da bi se uhvatile u koštac sa krizom, mnoge evropske zemlje uvele su mjere štednje i pokrenule kampanje za promociju energetske efikasnosti.

Tokom ljeta, zemlje EU su se takođe saglasile da smanje potrošnju gasa za 15% do kraja marta 2023. Ranije ovog mjeseca, postigle su i sporazum o ograničavanju veleprodajnih cijena gasa u okviru bloka.

Izvor: Telegraf

Slični Članci