Nakon više od 140 godina, Velika Britanija se oprašta od uglja kao glavnog izvora energije. Posljednja termoelektrana na ugalj. Ratcliffe-on-Soar, je isključena, čime je Velika Britanija postala prva velika industrijska nacija koja je prestala koristiti ugalj za proizvodnju električne energije. Ovaj istorijski trenutak označava kraj ere u kojoj je ugljen bio temelj industrijskog razvoja zemlje, ali i početak nove budućnosti, usmjerene prema obnovljivim izvorima energije
Industrijska revolucija u Velikoj Britaniji započela je oslanjanjem na ugalj, koji je pokretao fabrike, transport i elektrane. No, početkom 21. vijeka postalo je jasno da su ekološke posljedice korištenja uglja ogromne. Velika Britanija, kao potpisnica Pariškog klimatskog sporazuma, počela je postavljati ambiciozne ciljeve za smanjenje emisije stakleničkih plinova, a ugalj se našao u središtu tih napora.
Razlozi za brzu eliminaciju uglja su mnogostruki. Prvo, stroži propisi o kvaliteti vazduha donijeti početkom 2000-ih prisilili su termoelektrane na modernizaciju, što je povećalo troškove proizvodnje električne energije iz uglja. Istodobno, gas, koji Velika Britanija eksploatiše iz Sjevernog mora, postao je povoljnija i čišća alternativa. U 2022. godini, gas je činio više od 38 posto energetskog miksa zemlje.
Prelazak na obnovljive izvore energije, poput energije vjetra i sunca, takođe je dobio na zamahu. Investicije u tehnologije poput vjetroturbina učinile su ih konkurentnima, a Velika Britanija danas ima brojne velike projekte za skladištenje energije. Jedan od najvećih svjetskih skladišta električne energije planira se izgraditi blizu Manchestera, što će omogućiti veću stabilnost i fleksibilnost u opskrbi energijom iz obnovljivih izvora.
Ratcliffe-on-Soar, posljednja aktivna termoelektrana na ugalj, godinama je bila srce lokalne zajednice. Hiljade radnika prolazilo je kroz njene pogone, a elektrana je u svom vrhuncu mogla snabdijevati strujom dva miliona domaćinstava
Vlasnici termoelektrane, njemačkafirma Uniper, ima planove za budućnost. Na mjestu gdje su nekadašnji tornjevi hladili rad elektrane, planira se izgradnja postrojenja za proizvodnju zelenog vodonika, što će ovom području omogućiti da nastavi biti energetski centar, ali ovaj put u skladu s ciljevima dekarbonizacije, prenosi T portal.