Vlada Crne Gore je počela kampanju “Stop inflaciji” u sklopu koje su smanjene cijene 25 proizvoda ograničavanjem trgovačke marže na 5% u svim trgovačkim lancima u zemlji. Ekonomski analitičar profesor Vasilije Kostić ističe da je riječ o kratkotrajnom rješenju.
“Budući da se radi o izvjesnom snižavanju cijena to može koliko toliko doprinijeti i olakšati život građana, ali na kratak rok jer jedna takva aktivnost je neodrživa i ona neće imati značajnijeg odjeka na životni standard građana,” navodi Kostić.
Kaže da su se cijene trebale ograničiti i kod proizvoda koji se ne ubraja u kategoriju prehrambenih i egzistencijalnih artikala, pošto i oni potpadaju pod inflaciju.
“Potrebno je jedno cjelovito djelovanje sa stanovišta ublažavanja inflacionih posljedica, jer Vlada Crne Gore nema na raspolaganju nikakav mehanizam da inflaciju zaustavi. To mogu samo da ureade politike centralnih banaka najvećih svjetskih ekonomija i one to sada i rade restriktivnom monetarnom politikom kroz povećanje kamatnih stopa.”
Smatra da se i u našoj državi mogao napraviti čitav jedan sistemski zahvat kojim bi se olakšala materijalna situacija građana, sa akcijom “Stop inflaciji” samo kao začetkom.
“Aktivnosti kao što su snižavanje akciza, kompenzacija pojedinim društvenim slojevima, nadoknadama onim društvenim slojevima koji su posebno pogođeni, posebnim prodavnicama za socijalno ugrožene.”
Profesor Kostić je u trenutnoj situaciji pohvalio lance trgovačkih kompanije koje su, kako navodi, pokazale visok stepen društvene odgovornosti.
Za mišljenje o kampanji “Stop inflaciji” upitali smo i građane.
“Svi popusti su dobrodošli, a svaka inflacija je jedan veliki udar na budžet,” navodi jedan ispitanik.
Iako primjećuju da je cijena nekih artikala niža, dio građana komentariše da to ipak nije dovoljno
“Nisu svi proizvodi koje uvijek kupujemo, samo su sniženi pojedini, ali trebalo bi sniziti još neke cijene kako bi potrošači bili zadovoljniji,” smatra naša sagovornica.
Media Biro