Kostić: Dio malih i mikro preduzeća može nestati ili preći u sivu zonu

Program ,,Evropa sad 2″ potpuno će drugačije djelovati na mikro i mala preduzeća u odnosu na srednja i velika. Velika i srednja preduzeća će lakše apsorbovati “udar na poslovanje”, nastao kao posljedica programa. Poslovanje malih i mikro preduzeća će, nesumnjivo, biti na velikim iskušenjima i može rezultirati prestankom radajednog dijela njih, a sasvim sigurno će biti i onih koji će preći u sivu zonu poslovanja ocijenio je za Pobjedu prof. dr Vasilije Kostić, predsjednik Crnogorskog udruženja poslodavaca, uoči početka primjene programa ,,Evro pa sad 2.Stupanjem na snagu zakona koji su bili potrebni za realizaciju programa ,,Evropa sad 2, stekli su se uslovi da zaposleni u Crnoj Gori, počevši od oktobarske, primaju uvećane zarade, a najveći rast očekuje one koji su do sada primali minimalac. Tako će zaposleni sa srednjom stručnom spremom primati 600, dok će oni koji imaju fakultetsko obrazovanje primati 800 eura. Ipak, oni koji imaju diplomu fakulteta, ali je sistematizacijom za njihovo radno mjesto predviđena srednja škola, ne mogu se nadati ovom uvećanju, koje je rezultat smanjenja doprinosa za PIO sa 20,5 odsto na deset odsto.

RAZLIČIT UTICAJ

Iz Unije poslodavaca Crne Gore (UPCG) kažu da se na osnovu komunikacije sa njihovim članicama i članovima Odbora za računovodstvo UPCG, koji vode računovodstvo velikog broja firmi, može zaključiti da će početak primjene programa ES2 proći bez značajnijih problema u tehničkom smislu. Ipak, kada je riječ o finansijskom aspektu, svjesni su da primjena ovih zako na neće jednako uticati na sve kompanije.

-Za većinu će donijeti povoljnost, dok će za neke biti izazovnija, naročito iz reda preduzetnika i mikro preduzeća, posebno u sjevernim opštinama. U skladu sa tim smo i predložili Vladi dvije minimalne zarade, kako bi na taj način manje opteretili one koji predstavljaju tipičnog poslodavca u Crnoj Gori, a to je poslodavca koji najčešće ima potrebu za radnom snagom koja pokriva radna mjesta do i sa V nivoom kvalifikacije obrazovanja. Takođe, govoreći o najranjivijem segmentu privrede, legitimno je očekivati da će benefiti u vidu većih zarada stanovništva koji će usloviti veći promet, kao i uštede do kojih dolazi smanjenjem doprinosa za PIO biti značajna podrška za njih, te zbog svega navedenog ne očekujemo da će primjena fiskalne strategije biti uzrok nekih naročito dramatičnih scenarija u privredi ka-
zali su Pobjedi iz UPCG. Simptomatično je, kako dodaju, da je problem sive ekonomije i nelegalnog poslovanja decenijama prisutan, ali da je za državu on uvijek bio vidljiv samo u oblasti zapošljavanja.

-Na tom planu su preduzimane brojne mjere, dok je potpuno nelegalan rad uvijek ostajao praktično bez ikakve reakcije države ili se to dešavalo samo sporadično, što i dalje izaziva veliki i opravdani revolt. Zato borba i energične mjere protiv svih pojavnih oblika sive ekonomije moraju biti među ključnim prioritetima Vlade, jer će eliminisanje neloj alne konkurencije i uvođenje svih privrednih aktivnosti u legalne tokove generisati i značajan rast BDP-a, a samim tim i benefite za čitavo društvo-ukazuju iz UPCG.

Iz Crnogorskog udruženja poslodavaca (CUP) dolaze ipak nešto oštriji tonovi. Kažu da su poslodavci spremni u tehničkom smislu, jer drugi izbor nemaju.
-Niko o tome ne vodi računa, a ukoliko ne budu spremni, dolaze pod udar drugih zakona. Dakle, moraju biti spremni bilo na dobro ili loše i oni su na takvo okruženje navikli. Navikli su na iznenađenja, na nagle obrte, na neizvjesnosti i kratkoročnosti, riječju, navikli su na nepredvidivi poslovni ambijent kreiran poitičkim interesima kratkog roka kazao je Vasilije Kostić.

Ukazuje da se predstavnici privrede ne pitaju čak ni o stvarima koje privredi mogu da nanesu mnogo štete, dodajući da ako štete privredi, to znači da će štetiti i državi i građanima, te cjelokupnom društvenom razvoju.

Svjedoci smo jednog retrogradnog procesa koji se temelji na populizmu, koji pod krinkom “brige za građane i njihov standard” na velika vrata inauguriše autoritarni model upravljanja privredom i društvom gdje disonantni tonovi nikako nijesu poželjni, a ako ih ima onda su “politički motivisani i “neprijateljski” kazao je Kostić dodajući da je to razlog zbog kojeg se već neko vrijeme ne čuje glas privrednika, jer ne žele da budu uvučeni u politički galimatijas koji vlada na našoj političkoj sceni. Oni, kako objašnjava Kostić, žele da se bave svojim biznisima, a eventualna mišljenja koja bi saopštili bila bi uglavnom ignorisana i bez efekta. Pored toga, dodaje, ni sami privrednici nijesu svjesni koliko je bitno da institucionalno jačaju svoje organizacije koje mogu biti jedina brana njihovom biznisu od političke i druge samovolje.

-Ovo su glavni razlozi zašto nije moguće čuti jasan i rezolutan odgovor od privrede i njenih predstavnika kako će
namjeravani program uticati na njihovo poslovanje. O uticaju programa ES2 na poslovanje preduzeća premalo se govori iz razloga koj e sam već spomenuo, a dodatno ostaje u sjenci političkih dešavanja, ali sam sasvim siguran da će se u periodu od pola godine ta tema sama od sebe nametnuti. To je približan rok u kome će posljedice programa ES2 po poslovanje preduzeća biti vidljivije pa će tema sama sebe staviti na raspravu i društvenu analizu. Ipak, od toga opet ne očekujem previše jer će se, bez obzira na posljedice i ishod, mane programa pretvarati u vrline, a vrline u “istorijska ostvarenj a ocjenjuje Kostić. Objašnjava da će program ES2 potpuno drugačije djelovati na mikro i mala preduzeća, koja su dominantna u Crnoj Gori i na srednja i velika preduzeća.

-Velika i srednja preduzeća će lakše apsorbovati “udar na poslovanje” nastao kao posljedica programa od malih i mikro preduzeća koja, ne zaboravimo, zapošljavaju znatan broj ukupno zaposlenih. Njihovo poslovanje će, nesumnjivo, biti na velikim iskušenjima i može rezultirati prestankom rada jednog dijela. Siguran sam da će se to desiti sa jednim brojem mikro i malih preduzeća, tačnije rečeno, jedan dio njih će prestati sa radom, a sasvim sigurno će biti i onih koji će preći u sivu zonu poslovanja-smatra Kostić.

(Izvor: Pobjeda)

Slični Članci