Kontrola letenja Srbije i Crne Gore od terminalnih usluga očekuje 12,2 miliona eura

Na osnovu planirane realizacije saobraćaja u terminalu i naplate potraživanja, očekivani prihod Kontrole letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA) od terminalnih naknada za 2023. godinu planiran je u iznosu od oko 12,8 miliona eura, ali će biti realizovan u iznosu od 12,2 miliona, navodi se u finansijskom planu ove institucije.

– Međutim, uzimajući u obzir da se naplata prihoda po osnovu terminalnih usluga realizuje 45 dana od dana fakturisanja, kao i da je procenat naplate ovih potraživanja nešto niži u odnosu na naplatu rutnih naknada, društvo u 2023. godini očekuje priliv novčanih sredstava po ovom osnovu u iznosu od 12,2 miliona eura, odnosno 95 odsto od planiranog fakturisanog iznosa – piše u ovom dokumentu.

Kada je riječ o investicionim ulaganjima, ukupna vrijednost svih projekata planirana je na iznos od 25.173.585 eura.

– U okviru ukupnog iznosa investicionih ulaganja koja se finansiraju iz sredstava kredita 10.190.878 eura, planirano je povlačenje novih tranši u 2023. godini u iznosu od 10.107.798 po ugovoru o kreditu sa Evropskom investicionom bankom (EIB), na raspolaganju je i dio neutrošenih sredstava po osnovu povučene tranše o kreditu u 2021. godini u iznosu od oko 83.000 eura. Imajući u vidu dinamiku realizacije investicionih projekata, u 2023. godini akcenat je stavljen na realizaciju investicija koje su započete u prethodnom periodu, za koje su obezbijeđena sredstva iz eksternih izvora finansiranja, a potom na započinjanje novih investicionih ulaganja koja su neophodna za funkcionisanje sistema kontrole letenja i kontinuirano pružanje usluga – stoji u dokumentu.

Za korišćenje usluga u vazdušnoj plovidbi u vazdušnim prostorima Srbije i Crne Gore društvo ostvaruje prihod od rutnih naknada. Srbija i Crna Gora su u evropskom sistemu naplate u skladu sa Međunarodnom konvencijom o saradnji u oblasti bezbjednosti vazdušne plovidbe i Multilateralnim sporazumom o rutnim naknadama.

– Jedinstveni sistem, koji primjenjuje 41 zemlja članica EUROKONTROL-a, podrazumijeva utvrđivanje troškovnih osnova na bazi kojih se, na godišnjem nivou utvrđuju planirani i realizovani rutni prihodi i rashodi. Na osnovu baznog scenarija prognoze servisnih jednica koju je izradio EUROKONTROL STATFOR u oktobru 2022. godine, za zonu naplate Srbija/Crna Gora/KFOR u 2023. godini se predviđa realizacija od oko 2,9 miliona servisnih jedinica, što predstavlja povećanje od oko 8,3 odsto u odnosu na 2022. godinu. Na osnovu prognoze očekuje se realizacija od oko 96 miliona eura prihoda od rutnih naknada. Ovu projekciju ipak treba uzeti sa određenom rezervom, s obzirom na to da su i dalje prisutni rizici koji mogu negativno uticati na razvoj saobraćaja u narednom periodu, kao što su sukob u Ukrajini, smanjena potražnja za putovanjima, porast cijene energenata, recesija – navodi se u dokumentu.

Najviše letova lani imala Er Srbija

Za korišćenje usluga u vazdušnoj plovidbi u oblasti pružanja usluge kontrole letenja za vazduhoplove koji polijeću ili slijeću na aerodrome u Srbiji i Crnoj Gori, korisnici vazduhoplova plaćaju terminalnu naknadu. Obračun i fakturisanje terminalnih naknada od septembra 2019. godine vrše se u skladu sa zaključkom Vlade Republike Srbije i na osnovu izmjene dokumenta Pravilnik o mjerilima za obračun i određivanje visine naknada za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi, odnosno u skladu sa odlukom Vlade Crne Gore o načinu obračuna terminalne naknade.

– Tokom 2022. godine, zaključno sa novembrom, od ukupno 86.500 operacija polijetanja i slijetanja, 77 odsto je realizovano na aerodromima u Srbiji, a ostatak u Crnoj Gori. Najviše letova realizovale su avio-kompanije Er Srbija (40 odsto), Viz er osam, Er Montenegro sedam, Er Pink i Turkiš erlajnz po četiri odsto – navodi se u dokumentu.

Dan

Slični Članci