Državne subvencije imaju različite oblike: poreski krediti, olakšice, naknade za obuku i direktne donacije.
Podaci su dobijeni iz baze podataka za praćenje subvencija neprofitne organizacije Good Jobs First sa sjedištem u DC, kojoj je pristupljeno u novembru 2024.
Tokom poslednjih četvrt vijeka Boeing je dobio skoro 16 milijardi dolara državnih subvencija, što ga stavlja na vrh ove liste.
Većina subvencija dolazi iz države Washington, koja ima devet preferencijalnih poreskih stopa od kojih koristi avioindustrija.
Boeing ima fabriku za montažu u gradu Everett – navodno najvećem proizvodnom pogonu na svijetu – gdje proizvodi avione 747, 767, 777 i 787.
Većina subvencija dolazi iz države Washington, koja ima devet preferencijalnih poreskih stopa od kojih koristi ima avioindustrija.
Boeing ima fabriku za montažu u gradu Everett – navodno najvećem proizvodnom pogonu na svijetu – gdje proizvodi avione 747, 767, 777 i 787.
Na drugom mjestu, Intel je dobio više od 8 milijardi dolara od vlade od 2000. godine. Ali ovo ne uključuje kritično finansiranje CHIPS Act-a koje je upravo dobilo zeleno svjetlo za kompaniju. Još 7,9 milijardi dolara je na putu od Bajdenove administracije koja želi da osigura američki lanac nabavke poluvodiča. Za kontekst, Intel i dizajnira i proizvodi čipove (za razliku od recimo Nvidije i Applea), ali je njegov posao ljevaonice već neko vrijeme u problemima, što je dovelo do otpuštanja radnih mjesta i restrukturiranja.
Izvor: Visualcapitalist.com