Prema listi koju je napravio britanski list Economist, zemlja po količini novca koji se u toku godine potroši na igre na sreću Sjedinjene Američke Države su na prvom mjestu gdje se u 2013. prokockalo 87 milijardi eura.
Kako podsjeća britanski list, to je iznos koji je tek malo veći od imetka Bill Gatesa i Warrena Buffetta – i to uzetih zajedno, prenosi Deutsche Welle.
Na drugom je mjestu Daleki istok, i to Kina, koja se s gotovo 56 milijardi eura i u tom približila najvećoj ekonomiji svijeta. Na trećem mjestu je Japan sa ’samo’ 23 prokockane milijarde eura, a onda slijedi Italija, sa 17,5 milijardi eura.
Ako se uzme u obzir broj stanovnika, prednjači Australija, jer tamo svaki odrasli stanovnik godišnje spiska oko 735 eura na opklade i igre na sreću, ali za petama mu je i Singapur gdje će građanin spiskati jedva pedesetak eura manje. Slijede Finci sa 440 eura.
[widgets_on_pages id=”Baner”]
Amerikanci su najskloniji svoj novac prokockati u pravim kockarnicama i kazinima, slično kao i stanovnici Singapura, Kanade i čak Švajcarske. Australijanci su posebno ludi za automatima na sreću, a ta pošast je uvelike zahvatila i Italiju.
Kad je riječ o kladionicama, i tu se potvrđuju međunarodni stereotipi, jer makar se kladi u Australiji i u Singapuru, to spada u draži način izgubiti novac u Irskoj, Švedskoj i Norveškoj.
U Singapuru onda još postoji i lutrija koja se rado kupuje, a ona je osobito popularna i u Italiji, Španiji i opet Švajcarskoj.
Prema pisanju Economista sve više se troši novac i na novim oblicima igara na sreću, preko Interneta, mobilnog telefona ili interaktivne televizije. Najdalje u toj “tehnološkoj revoluciji” otišli su u Skandinaviji.
Sve u svemu, britanski list navodi mišljenje statističara kako oko 1,8 odstostanovništva spada u igrače igara na sreću koji se već mogu smatrati zavisnicima. A ako neka zemlja nije na ovom popisu, to onda možda samo znači da njeni stanovnici nemaju novca za kocku.