Centralna bankaje prethodnih godina registrovalajedan slučaj da je banka držala više novca na računu majke banke u inostranstvu nego što je propisano.
– Naložili smo banci da to svede u zakonom propisane limite, uz visoku novčanu kaznu, što je banka i poštovala u ostavljenom roku – kazali su Pobjedi iz Centralne banke, komentarišući izjavu premijera Mila Đukanovića na Atlas TV da imaju saznanja da je jedan broj domaćih banaka svoju likvidnost koristio za pokrivanje problema u svojim centralama domaćim depozitima.Premijer je ocijenio da je to, ali i niska kreditna aktivnost banaka, kao i visoke kamate, razlog da CBCG preduzme efikasniju regulaciju.
Iz CBCG su objasnili da je držanje likvidnih sredstava domaćih banaka na računima banki majki ograničeno na 20 odsto iznosa sopstvenih sredstava.
– Obračunavanje ove izloženosti se vrši u skladu sa posebnim propisom CBCG. Ovo ograničenje je restriktivnije u odnosu na direktive EU, koje ne uspostavljaju ograničenja, ali priznaju pravo nacionalnim regulatorima da ga mogu propisati, što je CBCG i učinila. Ovo rješenje je u primjeni upravo da bi se ograničila mogućnost da depozitni potencijal domaćih banaka u značajnijem obimu bude stavljen u funkciju stranih, objasnili su iz CBCG i dodali da držanje dijela likvidnih sredstava domaćih banaka na računima u inostranstvu, uključujući i sredstva na računu matične banke nijesu smetnja ni ograničenje za njihovo angažovanje u Crnoj Gori.
– Ta sredstva su im na raspolaganju u svakom trenutku. Osnovni razlog držanja sredstava na inostranim računima su sigurnost i manji troškovi. Sloboda protoka novca je pravna tekovina EU, sa kojom je regulatorni okvir CBCG usaglašen. Matične banke su u prethodnim godinama dokapitalizovale svoje banke u Crnoj Gori, kad god se ta potreba ukazala, kako bi održale stabilnost i sigurnost – tvrde u CBCG.
Banke u Crnoj Gori, navode, koje su supsidijarna pravna lica banaka iz inostranstva, posluju kao nezavisna pravna lica i dužne su da postupaju isključivo po crnogorskim zakonima.
– CBCG ima cjelovit i sveobuhvatan regulatorni okvir kojim se uređuje poslovanje banaka i kojim je uspostavljen konzistentan i efikasan sistem supervizije, usklađen sa evropskim zakonodavstvom i međunarodnim standardima zasnovanim na Bazelu II kažu u CBCG i dodaju da se pripremaju za Bazel III. Naglasili su i da ocjene o usklađenosti i primjeni regulatornog okvira nijesu njihove, nego MMF-a, Svjetske banke, nadležnih tijela Evropske komisije, kao i nezavisnih institucija. Nikad se, kažu u CBCG, nije desilo da su banke u Crnoj Gori odobravale kredite ili pozajmice matičnim bankama.
– Naprotiv, banke majke su kontinuirano podržavale supsidijare u Crnoj Gori pozajmicama koje su u pojedinim periodima iznosile na nivou sistema i 740 miliona eura. Posebno od 2006. do 2011, kada su depoziti i drugi izvori sredstava bili nedovoljni za podržavanje aktivnosti banaka objasnili su iz CBCG i dodali da domaće banke na 31. mart ove godine koriste 88,5 miliona eura pozajmica od matičnih banaka, uključujući subordinisani dug.