Svake godine u januaru oni putuju vozom, avionom, limuzinom i helikopterom u Davos na Svjetski ekonomski forum.
Njihov status označava boja njihove akreditacije (ili nemanje iste), način na koji su stigli na “Čarobnu planinu”, i da li su uspjeli da se nađu na listi gostiju za veče degustacije vina kod Anthonyja “The Mooch” Scaramuccija ili na glamuroznoj zabavi Salesforce-a prepunoj poznatih ličnosti.
Formalno, svi su tu kako bi razgovarali o “Saradnji za inteligentno doba” — temi ovogodišnjeg foruma. Ali svi znaju pravi razlog zbog kojeg ljudi poput osnivača Microsofta Billa Gatesa, izvršnog direktora Bank of America Briana Moynihana, potpredsjednika IBM-a Garyja Cohna, šefice ECB-a Christine Lagarde i britanske princeze Beatrice dolaze na ovo putovanje: to je prilika da budu među svojima, piše Politico.
Pa, ko su 11 plemena Davosa i gdje se vi uklapate?
1. 1% od 1% (The 1 percent of the 1-percenters):
Akreditacija? Bijela.
Prevoz? Helikopter.
Hrana? Doručak u Belvedereu, ručak u Kongresnom centru, večera u Ches-u…
Kokteli? Kao da će vam reći gdje.
Ovo je crème de la crème Davos skupa — direktori i predsjednici koji ne moraju sami praviti rezervacije ili tražiti pozivnice. Oni samo dolaze i odlaze (možda čak preko skijaške staze).
2. Nosači torbi (The bag carriers):
Zeleno-badžirana brigada koja pravi te rezervacije i pribavlja pozivnice u ime “jedan odsto od jedan odsto”. Ove godine će raditi dvostruko više — jer je Svjetski ekonomski forum (WEF) pooštrio pravila o tome koliko njih može prisustvovati. Dok njihovi šefovi uživaju u šampanjcu i kavijaru, oni će vjerovatno jesti sir iz automata za grickalice.
3. Druga violina (The second fiddles):
Ovo su ministri koji dolaze privatnim automobilima na planinu, večeraju u Steakhouse Ochsen — i pitaju nekog pomoćnika iz Salesforce-a da li mogu dobiti pozivnicu za najekskluzivniju zabavu u gradu. Na kraju će završiti u Barry’s Piano Baru, kao i svi ostali.
4. Glitterati:
David Beckham, will.i.am, Sting — šta oni zapravo znaju o ekonomiji ili visokoj politici? To nije sasvim jasno. Ali ako se jedan od njih pojavi na vašoj zabavi, garantovano će biti nezaboravna.
5. Dobrotvori (The do-gooders):
Greta Thunberg i slični iz Davos društva. Između svojih govora, grickaju spirulinu i planinsku konoplju u Atelier Vertu, piju kombuču i odbijaju promotivne poklone. Vjerovatno su pješke došli do Davosa.
6. AI evanđelisti (AI evangelists):
Vještačka inteligencija će ili revolucionisati budućnost, riješiti sve naše probleme i učiniti nas bogatijim i srećnijim… ili će uništiti svijet i porobiti čovječanstvo. U svakom slučaju, AI evanđelisti će vam o tome strastveno pričati dok pijete pivo u Hard Rocku.
7. Blockchain ekipa (The blockchain bros):
Kraljevi kriptovaluta ovdje su da vam pomognu da otključate budućnost finansija — htjeli vi to ili ne. Imali su svojih pet minuta slave, zamijenili su ih AI entuzijasti… ali s Donaldom Trumpom ponovo u Bijeloj kući, vratili su se s osvetom. Nemate akreditaciju? Nema veze! Ovdje su zbog sporednih događaja.
8. Odmetnici (The rogues):
Rusima možda više nije mjesto u Davosu, ali ima dovoljno drugih autokrata, oligarha i dilera poroka na promenadi. Niko ne želi biti povezan s njima — ali to ih ne sprječava da uživaju u vrućoj čokoladi s kardamonom i egzotičnim ukusima sladoleda.
9. Elitni anti-elitisti (The elite anti-elitists):
Mrze Svjetski ekonomski forum i sve za što se on zalaže — i potrudili su se da stignu do Davosa kako bi vam to rekli.
10. Plava ekipa (The blue crew):
Članovi osoblja WEF-a koji održavaju sve u funkciji (i sprovode strogu hijerarhiju akreditacija, ako se slučajno neko s hotelskom akreditacijom pokuša provući u obećanu zemlju).
11. Novinari:
Ah, ne baš glamurozna ekipa s narandžastim akreditacijama. Stigli su vozom na planinu i jedu obroke iz medijskog centra ili u jednoj od Coop kantina. Ovi jadnici samo pokušavaju da “iscijede” nekoliko ekskluzivnih priča, uprkos tome što nisu pozvani na najekskluzivnije zabave i događaje. Misli i molitve za njih.