Ovih dana smo svjedoci da i pored toga što nisu označeni kao ‘prijatelji’ predsjednika, neki ruski biznismeni povlače poteze kao da jesu. Kao prvi, Roman Abramovič koji je objavio da prodaje engleski Čelsi koji je u njegovom vlasništvu.
Ovi ostali čekaju sljedeće poteze, kako Putina tako i svijeta.
Nakon ruske invazije na Ukrajinu, EU je zamrznula sredstva i uvela zabranu putovanja za više od dvadeset najistaknutijih ruskih oligarha, od kojih su mnogi bliski povezani sa predsjednikom Vladimirom Putinom.
Ovo su neki ruski oligarsi koji se nalaze na toj listi i o kojima se najviše priča.
Igor Sečin, izvršni direktor Rosnefta, najvećeg ruskog proizvođača nafte. Kao jedna od prvih “sankcija” francuske vlasti su mu u Mediteranu oduzele jahtu.
Ališer Usmanov, ruski milijarder koji je nekada bio najbogatiji čovjek u zemlji. Tajkun u oblasti metala i tehnologije, Usmanov, rođen u Uzbekistanu, kontroliše drugu po veličini rusku telefonsku mrežu, MegaFon, i metalnog giganta Metalloinvest zajedno sa drugim preduzećima.
Mihail Fridman, suosnivač Alfa grupe, koja poseduje najveću rusku privatnu banku Alfa-Bank, najveći lanac supermarketa Ks5 i mobilnog operatera Veon. On takođe sa kolegom Petrom Avenom, vodi londonsku grupu za privatni kapital LetterOne. Oni su sada u centru pažnje medija na Ostrvu, jer su zbog povezanosti sa Kremljem, sada odlučili da ‘zamrznu’ svoje akcije u ovoj kompaniji. LetterOne je vredan oko 22 milijardi dolara, a njih dvojica posjeduju nešto manje od 50% akcija.
Violončelista i KGB
Igor Šuvalov, bivši zamjenik premijera Rusije, našao se pod sankcijama EU. Njegova porodica posjeduje imovinu vrijednu preko 200 miliona dolara, a prema britanskim medijima vlasnik je stana vrijednog 11 miliona funti u Londonu. Kao značajna figura bio je zadužen i za prikupljanje sredstava za Zimske olimpijske igre u Sočiju, kao i kandidaturi Rusije za organizaciju Svjetskog prvenstva u fudbalu.
Nikolaj Tokarev, generalni direktor Transnefta koji kontroliše država i najveće svjetske kompanije za naftovode. Ovaj oligarh je, prema navodima EU, zajedno sa Putinom služio u KGB-u i jedan je od njegovih „dugogodišnjih poznanika“.
Sergej Roldugin, ruski biznismen (i nagrađivani violončelista) odgovoran je za „prebacivanje najmanje 2 milijarde dolara kroz banke i ofšor kompanije kao dio Putinove skrivene finansijske mreže“, navodi EU.
Genadij Timčenko, vlasnik je Volga Group, privatne investicione grupe, i akcionar Banke Rossiia. EU navodi da je on „jedan od Putinovih povjerenika“.
Petr Fradkov, predsjednik ruske državne banke PJSC Promsvyazbank, koja „pruža finansijsku podršku ruskom odbrambenom sektoru i ruskoj vojsci“.
(Bonitet.com)