Oni su prvobitni bogataši, originalna elita – koja dolazi iz dugih nizova sukcesije koji su bili na vrhu ekonomije i društva čitavih nacija. Čak iu svijetu demokratije i demokratizacije bogatstva, svjetski preživjeli monarsi i dalje imaju pristup nekretninama, vlasništvu kompanija, vlasništvu dionica i, naravno, novcu.
U nastavku pogledajte infografiku – 10 najbogatijih monarha svijeta, na osnovu procjena koje je sastavio The Business Standard, novinska platforma sa sjedištem u Bangladešu.
Na prvom mjestu, najbogatiji monarh svijeta, je kralj Maha Vajiralongkorn iz Tajlanda, s neto vrijednošću od 43 milijarde dolara. Ovo izuzetno bogatstvo dolazi od udjela u nekretninama u Bangkoku, kao i od vlasništva u najvećoj cementnoj kompaniji i banci u zemlji. Tokom 80 godina kraljevskom imovinom tajlandskog monarha upravljao je Crown Property Bureau dok nije direktno prebačen na samog vladajućeg kralja 2016.
2018. godine ovo je postalo ključno pitanje u talasu studentskih protesta u zemlji, koji je doveo u pitanje i “preveliki kraljevski budžet”.
Evo potpune liste najbogatijih monarha svijeta, prema procjeni The Business Standarda.
Sultan Bruneja, sultan Hasanal Bolkiah, drugi je najbogatiji monarh, sa procijenjenom neto vrijednošću od 28 milijardi dolara. Većina ovog bogatstva potiče od ulaganja u naftu i gas—sektor je glavni oslonac ekonomije zemlje, a polovina BDP-a Bruneja se oslanja na prihode od nafte. Monarh voli da troši svoje ogromno bogatstvo na nekoliko luksuza, uključujući ogromnu kolekciju od 7.000 automobila vrijednih preko 5 milijardi dolara i nekoliko privatnih aviona.
Od trećeg do petog mjesta su tri bliskoistočna monarha — kralj Salman bin Saud (Saudijska Arabija), šeik Kalifa bin Zayed Al Nahyan (Abu Dhabi) i šeik Mohammed bin Rashid Al Maktoum (Dubai) — sa bogatstvom između 14 i 18 milijardi dolara. Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan je preminuo u maju 2022. (nakon što su ovi podaci prikupljeni), a naslijedio ga je Mohamed bin Zayed Al Nahyan.
Evropski monarsi, iz Luksemburga i Lihtenštajna, slijedeći su najbogatiji – iako se njihovo bogatstvo broji u jednocifrenim milijardama – a slijede ih katarski i marokanski monarsi. Princ Albert II iz Monaka zaokružuje prvih 10, sa procijenjenim bogatstvom od milijardu dolara.
Procjenjivanje bogatstva često može biti teško precizno sumirati i često variraju s vrijednošću imovine. Nadalje, u zavisnosti od izvora, među prvih 10 mogu se naći i kralj Charles III i Huan Carlos I , bivši kralj Španije, obojica procijenjeni na 2 milijarde dolara.
Ozvor: VisualCapitalist.com