Kineske vlasti optužile su brokere za manipulaciju cijenama dionica tokom nedavnog pada kineskih berzi. Paralelno s javnim optužbama, počeo je udar na nelicencirane kompanije koje su finansirale špekulacije na berzi.
Kinesko Ministarstvo unutrašnjih poslova u saopštenju tvrdi kako su istražitelji pronašli “dokaze za sumnju da su pojedine brokerske kompanije nezakonito manipulisale hartijama od vrijednosti ” i da je protiv takvih kompanija otvorena istraga.
Brokeri moraju prekinuti veze s nekim kreditorima
Državni finansijski regulator naredio je brokerima da prekinu sve veze s nelicenciranim kompanijama koje su kreditirale kupovinu dionica. Optužuju brokere da su odobravali klijentima da trguju anonimno ili da dijele račune kako bi više ljudi moglo trgovati na berzama.
“Dok se tržište stabilizuje, ove nezakonite pojave ponovo uzimaju maha i prijete da će se vratiti i još jednom ugroziti propisno funkcionisanje berzi” stoji u saopštenju regulatora. Državno tijelo za nadzor interneta naredilo je uklanjanje svih oglasa nelicenciranih kompanija koje nude kredite za trgovanje dionicama.
Mnogi ove poteze tumače kao pokušaj države da skine sa sebe odgovornsot za 3,8 biliona dolara gubitaka koje su pretrpjeli ulagači u Kini kad su berze sredinom juna počele padati da bi prošle nedjelje izgubile 30 posto vrijednosti.
Ulaganje u dionice kao opđtenarodni biznis
Bum kineskog tržišta dionica počeo je prošle godine kad je vlada predsjednika Xi Jinpinga putem državnih medija počela da tvrdi da su dionice jeftine, pa su ulagači zaključili kako će država intervenisati da podigne cijene ako bude trebalo. Umjesto toga, država je povukla niz poteza za sprečavanje rasta balona, poput uvođenja bitno strožije bankarske regulative, ograničenja za davanje kredita i sl.
Ulagači su zaključili da će cijene nastaviti da padaju i da neće biti državne intervencije i počeli rasprodavati dionice. Atmosfera se dodatno pogoršala kad je regulator pojačao kontrolu kreditiranja kupovine dionica, koje je u Kini bila masovna praksa. Najveće gubitke pretrpjeli su novi ulagači koji su na tržište uletjeli neposredno prije vrhunca.
Gotovo polovina kompanija obustavila je trgovanje
Više od 1000 od 2802 kompanija čijim se dionicama trguje na berzama u Šangaju i Šenženu, obustavilo je trgovanje i mali dioničari ostali su zarobljeni s dionicama kojima pada vrijednost a računali su da će ih prodati, isplatiti kredite koje su dizali za njih i zaraditi na razlici. Prije nego su indeksi kineskih berzi počeli da padaju, vlada je planirala da ohrabri građane da kupuju dionice državnih kompanija i tako im pomognu da plate dugove i postanu konkurentnije, ali ti su planovi sada propali.
Država je povukla neke drastične poteze da spriječi urušavanje, na primjer direktorima i velikim dioničarima kompanija zabranjeno je da prodaju dionice. Više od 12 milijardi dolara privatnog kapitala ubrizgano je na tržište i pad je zaustavljen. Cijene dionica se oporavljaju i zadnja dva dana su im najbolja od 2008. ali analitičari tvrde da su državne mjere bile prejake. Ne vjeruju da će se tržište stabilizovati bez daljih mjera i preporučuju ukidanje vještačkih prepreka prodaji dionica. Državna propaganda urušavanje berzi pripisuje short-sellingu, glasinama i kršenju propisa i insinuira da su u tome najviše učestvovali strani ulagači.
Izvor: Telegram