Kinezi ubili tržište tankera; evo što se događa

Vozarine za prevoz sirove nafte najvećim brodovima od Bliskog istoka do Kine, referentne rute, ove godine su pale za trećinu jer potražnja u najvećem uvozniku usporava, a OPEK+ odlaže ponovno pokretanje neaktivne ponude.

Industrijska mjera za ovu rutu – koja isključuje utovare iz Irana – obično raste u posljednjem kvartalu zbog sezonskih faktora u poređenju s prethodna tri mjeseca, ali je ove godine prekršila taj trend.

Trgovci naftom fokusirani su na slabu potražnju u Kini, gdje je uvoz od početka godine do sada manji za skoro 2% u poređenju s 2023, dok se kreatori politika bore sa usporavanjem koje ugrožava potražnju za sirovinama. Istovremeno, prelazak na vozila na električni i LNG pogon smanjio je upotrebu sirove nafte. Ovo je doprinijelo uzastopnom godišnjem padu cijena sirove nafte.

OPEK+, savez proizvođača sirove nafte predvođen Saudijskom Arabijom i Rusijom, tri puta zaredom je odložio postepeno ponovno pokretanje neiskorištenih kapaciteta, odražavajući izazovne izglede potražnje i rastuće zalihe konkurenata. To je efektivno smanjilo količinu potencijalnih tereta u ponudi.

“VLCC-ovi su pretrpjeli najveći udar ovogodišnjeg iznenadnog usporavanja uvoza kineske sirove nafte,” rekao je Henri Kura, šef istraživanja u brokerskoj kući Braemar, misleći na Very Large Crude Carriers, koji obično prevoze oko 2 miliona barela.

Indeks TD3C Baltičke berze, koji prati stope za VLCC brodove na ruti Bliski istok-Azija, prošlog petka je pao na nivo od 39,05, prema brodskim posrednicima. To je oko 33% niže nego od početka godine, što je ekvivalent nešto manje od 8,50 USD po toni.

VLCC-ovi na ruti od Bliskog istoka do Kine takođe su se suočili s konkurencijom sve većeg udjela takozvane “sjenovite tonaže” iz Irana, kao i tokova sirove nafte sa ruskog Dalekog istoka, prema riječima Kure.

Niže naknade predstavljaju dodatnu glavobolju za operatere tankera, koji se takođe suočavaju s prekidima u isporukama koje obično plove Crvenim morem zbog napada na plovila od strane Huti pobunjenika, koje podržava Iran.

Zbog slabe potražnje u Kini, broj supertankera koji idu prema toj zemlji pao je na najniži nivo u posljednjih mjesec dana, dok čarteri nude niske cijene kako bi iskoristili nepovoljnu situaciju na tržištu, rekli su brokeri upoznati sa stanjem.

(Izvor: Seebiz)

Slični Članci