Kineska industrijska aktivnost najviša u pet mjeseci, bolja od očekivanja

Kineska proizvodna aktivnost nastavila se širiti među manjim proizvođačima u novembru, signalizirajući da su nedavni napori zemlje u podsticajima već pomogli u podizanju određenih sektora njenog posrnulog gospodarstva, prema privatnom istraživanju objavljenom u ponedjeljak.
Caixin/S&P Globalni indeks menadžera nabavke za proizvodnju dostigao je 51,5, nadmašivši srednju procjenu od 50,5 u anketi Reutersa. Ovo takođe označava drugi mjesec zaredom da je zvanično očitavanje ostalo iznad ključne razine od 50, koja razdvaja rast od kontrakcije.

“Ključan za najnoviji napredak u uslovima proizvodnog sektora bio je veći priliv novih poslova”, rekao je viši ekonomista Caixin Insight Group Wang Zhe.

Kineski proizvođači zabilježili su najbrži rast novih narudžbi u više od tri godine, navedeno je u privatnom istraživanju, prenosi Seebiz.

“Ponovni rast izvoznih narudžbi takođe je podržao porast ukupnih novih narudžbi”, rekao je Wang.

Ova privatna mjera dolazi nakon što su zvanični PMI podaci, objavljeni u subotu, takođe pokazali da se proizvodna aktivnost u zemlji proširila na 50,3 u novembru sa 50,1 u prethodnom mjesecu. Očitavanje je nadmašilo Reutersova očekivanja od 50,2.

Anketa Caixin obično prikazuje više malih i srednjih firmi, kao i kompanija iz privatnog sektora, u poređenju sa zvaničnom anketom PMI koja obično anketira velike i državne firme.

“Rast je rani znak stabilizacije u kineskom proizvodnom sektoru podržan nadom u podsticaje”, rekao je Gary Ng, viši ekonomista u Natixisu. Međutim, Ng je istakao da je još uvijek važno procijeniti napredak u nekretninama i veličinu fiskalne potrošnje u narednim mjesecima.

“Biće potreban bolji potrošački i poslovni sentiment da bi se postigao ustrajniji oporavak”, rekao je Ng za CNBC. “Uz oštru domaću konkurenciju i spoljne geopolitičke vjetrove, cjenovni ratovi i carine mogu i dalje predstavljati rizik u 2025.”

Kineska ekonomija pokazala je neke rane znakove oporavka nakon niza podsticajnih mjera uvedenih od kraja septembra. Druga najveća svjetska ekonomija zabilježila je snažan rast maloprodaje u oktobru, što je nadmašilo Reutersova očekivanja.

Međutim, ulaganja u nekretnine za period od januara do oktobra pala su za 10,3% u odnosu na godinu ranije, a industrijski profit zemlje takođe je pao za 10% u oktobru u poređenju s godinom ranije, što je treći mjesec zaredom pada profita.

Tokom sastanka Politbiroa u septembru, najviši čelnici zemlje intenzivirali su napore za podsticanje rasta obavezujući se na povećanje fiskalne potrošnje i stabilizaciju posrnulog sektora nekretnina. Narodna banka Kine smanjila je omjer obavezne rezerve ili RRR za 50 baznih poena kako bi povećala likvidnost u ekonomiji, smanjujući količinu gotovine koju su banke dužne držati u rezervi.

Početkom novembra, Kina je takođe predstavila petogodišnji plan vrijedan 10 triliona juana (1,4 triliona dolara) za rješavanje problema dugova lokalnih vlasti, signalizirajući da će dodatna ekonomska podrška biti pružena sljedeće godine.

Međutim, predsjednička pobjeda Donalda Trumpa 2024. izazvala je zabrinutost zbog povećanih carina na kinesku robu, što bi moglo ugroziti izvozni sektor.

Slični Članci