Kineski nacionalni zavod za statistiku izvijestio je u petak o rastu BDP-a u trećem kvartalu od 4,6% na godišnjem nivou, što je malo više od očekivanih 4,5% koliko su predviđali ekonomisti koje je anketirao Reuters. Ovo je nešto niže u odnosu na rast iz drugog kvartala, koji je iznosio 4,7% na godišnjem nivou. Na kvartalnom nivou, treći kvartal zabilježio je rast od 0,9%, u poređenju sa 0,7% u drugom kvartalu.
“Nacionalna ekonomija pokazala je pozitivne znakove rasta u septembru”, rekao je Sheng Laiyun, zamjenik povjerenika Zavoda, na konferenciji za novinare, prema CNBC-jevom prevodu sa kineskog. “Povjerenje se gradi kako bi se postigao godišnji cilj rasta od oko 5%.”
Ostali podaci objavljeni u petak, poput maloprodaje i industrijske proizvodnje, također su premašili očekivanja, što je obećavajući znak za drugo najveće svjetsko gospodarstvo.
Peking se suočava sa sve većim pritiskom javnosti zbog svoje sposobnosti da ispuni postavljeni godišnji cilj rasta od “oko 5%”.
“S obzirom na to da je realni BDP porastao za 4,8% u prva tri kvartala godine, cilj godišnjeg rasta BDP-a od oko 5% sada je dostižan, uz dodatne stimulativne mjere u četvrtom kvartalu”, izjavio je Tianchen Xu, viši ekonomista u The Economist Intelligence Unit.
“Uprkos brojnim izazovima, kineska ekonomija nije u tako lošem stanju kao što neki tvrde”, dodao je Xu.
“Postoji razlog za optimizam u pogledu rasta u narednim godinama, imajući u vidu posvećenost vlade podršci ekonomiji.”
Nakon objavljivanja niza razočaravajućih ekonomskih podataka, kineski zvaničnici prošlog mjeseca su najavili niz mjera podrške za pokretanje usporene ekonomije, uključujući smanjenje obavezne rezerve banaka za 50 baznih poena.
Vlasti su nastavile s mjerama stimulacije tokom ovog mjeseca zbog slabog povjerenja potrošača i usporavanja sektora nekretnina. Tokom vikenda, kineski ministar finansija Lan Fo’an izjavio je novinarima da centralna vlada ima prostora za povećanje duga i deficita, ne iznoseći detalje o veličini planiranog paketa.