Kina je odobrila izgradnju najveće brane hidroelektrane na svijetu, koja će se nalaziti na rijeci Jarlung Zangbo u južnom Tibetu i pomoći će u proizvodnji čak 300 teravat-sati (TWh) električne energije godišnje.
Planirani kapacitet nove hidroelektrane biće čak tri puta veći od kapaciteta najveće svjetske hidroelektrane Tri klanca, koja se nalazi na rijeci Jangce u centralnom dijelu Kine i koja je u potpunosti počela sa radom 2012. godine.
Kako je saopštila kineska državna medijska agencija Sinhua, projekat će igrati važnu ulogu u ispunjavanju kineskih ciljeva postizanja ugljenične neutralnosti, podsticanju povezanih industrija i otvaranju radnih mjesta u Tibetu.
U Pekingu procjenjuju cijenu ove superbrane na 132 milijarde eura, što znači da će to biti najskuplji pojedinačni infrastrukturni projekat na svijetu.
Prema procjenama iz izvještaja za 2023. godinu, očekuje se da će hidroelektrana proizvoditi više od 300 teravat-sati električne energije godišnje, što je dovoljno za godišnje potrebe više od 300 miliona ljudi.
“Opsežnim geološkim istraživanjima i tehničkim napretkom postavljeni su čvrsti temelji za naučno utemeljen, siguran i visokokvalitetan razvoj projekta”, navodi se u izvještaju, uz dodatak da će brana takođe podstaći razvoj obližnjih izvora energije iz sunca i vjetra, doprinoseći čistoj energiji u regionu.
“Ovo predstavlja veliki pomak u prelasku Kine na zelenu i niskougljeničnu energiju”, istaknuto je.
Dio rijeke Jarlung Zangbo, gdje se očekuje postavljanje brane, ima pad od 2000 metara na kratkoj udaljenosti od 50 kilometara, što pruža ogroman hidroenergetski potencijal, ali i jedinstvene inženjerske izazove.
Kako prenosi portal South China Morning Post, ispod planine Namča Barva moraće se prokopati četiri do šest tunela dugih 20 kilometara kako bi se preusmjerila polovina toka rijeke. Osim toga, predviđena lokacija projekta nalazi se duž granice tektonskih ploča, gdje su mogući zemljotresi.
Nova brana će značajno premašiti trošak brane Tri klanca, koja je koštala 254 milijarde juana, ili više od 33 milijarde eura, što je više od četiri puta više od prvobitno procijenjenih troškova od 57 milijardi juana. Troškovi izgradnje brane uključivali su i raseljavanje 1,4 miliona ljudi čiji su domovi potopljeni novonastalim jezerom brane.
Kod novog projekta ne bi trebalo da bude takvih problema, jer je riječ o rijetko naseljenom području. Prema riječima kineskih zvaničnika, neće biti većeg uticaja na životnu sredinu, iako se radi o jednom od najbogatijih i najraznovrsnijih ekosistema na Tibetskoj visoravni.
Kineski zvaničnici takođe tvrde da projekti hidroelektrana u Tibetu neće uticati na zalihe vode u donjem toku rijeke Jarlung Zangbo, što izaziva zabrinutost Indije i Bangladeša, gdje je rijeka poznata kao Brahmaputra.
Izvor: energetika.me