Kina ne priznaje zaključak “protekcionističke” istrage EU o subvencijama proizvođačima električnih automobila i podnijela je tužbu Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO), objavilo je kinesko Ministarstvo trgovine, a upućeni izvori tvrde da je Peking iza zatvorenih vrata pozvao kompanije da ne ulažu u zemlje EU koje su glasale za carine.
Kina „ne priznaje i ne prihvata” konačni zaključak istrage i poduzeće “sve potrebne mjere” kako bi zaštitila legitimna prava i interese kineskih kompanija, rekao je u srijedu za Global Tajms (Global Times) portparol Ministarstva trgovine nakon što je u utorak, 29. oktobra, Evropska komisija zaključila istragu uvođenjem konačnih kompenzacionih carina na uvoz električnih vozila na baterije, proizvedenih u Kini, na period od pet godina. Odluka je stupila na snagu u srijedu, 30. oktobra.
„Priroda je istrage nepošten trgovinski protekcionizam prerušen u takozvano ‘poštenu tržišnu utakmicu’”, ističu u kineskom ministarstvu.
I Kineska privredna komora u EU (CCCEU) poručila je u srijedu u izjavi za Global Tajms da je duboko razočarana odlukom Evropske komisije o “protekcionističkoj mjeri” uperenoj protiv kineskih električnih vozila.
Obustava ulaganja u zemlje EU koje su glasale za carine?
Ministarstvo je na zatvorenom sastanku 10. oktobra sugerisalo predstavnicima kompanija da se obustave ulaganja u zemlje EU koje su glasale za carine, rekli su upućeni izvori za Rojters. Ohrabrivali su kompanije na ulaganja u zemlje protivnice carina i sugerisali štedljivost u zemljama koje su na glasanju bile suzdržane.
Njemačka je na glasanju početkom oktobra pokušala da okupi potrebnu većinu za blokadu odluke, ali pridružile su joj se samo Mađarska, Slovenija, Slovačka i Malta. Predlog Komisije podržale su, prema navodima neimenovanog izvora za Reuters, Francuska, Poljska, Italija, Nizozemska, Irska, Letonija, Litvanija, Estonija, Bugarska i Danska.
Hrvatska je bila uzdržana, što je za Forbes Hrvatsku potvrdilo i Ministarstvo evropskih i vanjskih poslova, kao i Belgija, Češka, Grčka, Španija, Kipar, Luksemburg, Austrija, Portugal, Rumunija, Švedska i Finska.
Na sastanku su, po navodima izvora, učestvovali i predstavnici nekoliko stranih proizvođača automobila.
Kineski Džili odbio da komentariše
Kineski proizvođač automobila Gili (Geely) odbio je da komentariše navode, a SAIC, BYD i ministarstvo trgovine nisu odmah odgovorili na upit Reutersa da komentarišu.
Italija i Francuska spadaju u grupu zemalja EU koje pokušavaju privući kineska ulaganja, ali istovremeno upozoravaju da bi “poplava” jeftinih kineskih električnih vozila mogla ugroziti domaću industriju.
Kineski SAIC, drugi po veličini kineski izvoznik automobila, trenutno bira lokaciju za fabriku električnih vozila u Evropi, a odvojeno namjerava u Francuskoj da otvori centar za djelove kako bi podmirio potražnju za automobilima marke MG.
Francuska vlada nije odmah odgovorila na upit Reutersa da komentariše te podatke.
Italijani pregovaraju s potacijalnim kineskim ulagačima
Italijanska vlada pregovara s kineskim Čerijem (Chery) o potencijalnim ulaganjima, a razgovara i s drugim kineskim proizvođačima automobila, uključujući Dongfeng Motor.
Italijansko ministarstvo industrije odbilo je da komentariše. Dongfeng i Čeri nisu odmah odgovorili na upit Reutersa da komentarišu te informacije.
BYD gradi fabriku u Mađarskoj, koja je glasala protiv carina. Razmatraju istovremeno o preseljenju evropske centrale iz Nizozemske u Mađarsku zbog problema s troškovima, rekla su dva upućena izvora.
Kompanijama je na sastanku rečeno i da bi trebalo da izbjegavaju odvojene razgovore s evropskim vladama o ulaganjima i da sarađuju kako bi pregovarali zajedno, rekli su izvori.
(Forbes)