Kalifornijum najskuplji metal na svijetu

Metal koji je prvi put sintetizovan 1950. godine na Univerzitetu Kalifornije u Berkliju, najskuplji je metal na planeti, vrijedi 27 miliona eura po gramu.

Kalifornijum je srebrno-bijeli radioaktivni metal čija ga jedinstvena svojstva čine ključnim elementom u modernoj nauci. Njegovo dobijanje zahtijeva izuzetno složen i skup proces, što objašnjava njegovu astronomski visoku cijenu.

Štaviše, izuzetno je rijedak: godišnje se proizvodi samo 40 do 50 miligrama, a do kraja 2023. godine svjetske zalihe metala bile su oko 10 grama, podijeljene između SAD i Rusije, jedinih zemalja sposobnih da ga sintetišu.

Kalifornijum je ključan alat za istraživanja i industriju. U medicinskom polju koristi se u neutronskoj terapiji, tretmanu raka koji koristi sposobnost metala da generiše neutrone i uništava ćelije tumora.

U industrijskom sektoru koristi se za neutronsku radiografiju kako bi se kontrolisao kvalitet materijala i zavarivanja.

Njegova sposobnost da otkrije unutrašnje defekte čini ga nezamjenjivim u oblastima poput građevinarstva i proizvodnje visokoprecizne opreme. U energetskom sektoru koristi se za napajanje nuklearnih reaktora i generisanje novih izotopa za naučna istraživanja.

Slični Članci