Drugi panel konferencije “Montenegro financial markets” pod nazivom “Banking in the West Balkans: Risk and Opportunities and Business Perspectives over the long run” dobrim dijelom bio je posvećen makroekonomskim faktorima i razvoju regiona Zapadnog Balkana. Zaključak panela je da je teško je vidjeti budućnost ali ono oko čega su se složili panelisti je da se vidi određena doza pozitivnosti koja je jako je bitna.
Andrej Radulescu, viši istraživač na Institutu za svjetsku ekonomiju Rumunske akademije i član Odbora Bretton Woods-a kazao je da se svjetska ekonomija suočava sa ezogenim šokovima i političkim neizvjesnostima. Na osnovu statistike, što je pokazao u kratkoj porezentaciji, obim globalne ekonomije je porastao svega 0,9 odsto u prvoj polovini 2024. godine a posljedično i insustrijska proizvodnja je sporo rasla. U svojoj prezentaciji pokazao je kako globalna kretanja utiču između ostalog i na kamatne stope.
Tamaš Kamaraši predsjednik borda direktora CKB Banke, kazao je da regioni kao Crna Gora imaju brži nivo oporavka od pandemije, rast je veći, stopa inflacije se vratila na umjereni nivo.
“Rast je po većoj stopi nego u Evropi i ljudi su promijenili prioritete kada su potrošačke navike u pitanju. Fokus je na turizmu i mediteranske zemlje imaju pozitivan inflow od turizma. U kratkom roku region je u pozitivnoj prednosti i moje pitanje da li trend može opstati. To je pitanje za sve vlade susjednih zemalja”, kazao je Kamaraši.
Martin Leberle predsjednik borda direktora NLB banke osvrnuo se na analizu EBRD koja kaže da će Crnoj Gori biti potrebne decenije sa se približe prosjeku Evropske unije.
“Mislim da to može biti mnogo brže. Mislim da će se Crna Gora brže razvijati i ako se uporedimo sa baltičkim državama onda vidimo da možemo brže uhvatiti priključak. Mi u bankarstvu mi želimo da pomognemo ljudima, U Crnoj Gori je različitiji mentalitet. Osjećam pozitivan duh u regionu što je prednost. Ako nađemo način da otvorimo granice to će ubrzati razvoj”, kazao je Leberle.