Kako, kada i zašto reći “ne” u poslu?

Reći “ne” nije uvjek lako i mnogima može biti izvor velikog stresa. Kako biste to izbjegli, dovoljno je da savladate nekoliko koraka koji vam u tome mogu pomoći.

Evo kako, kada i zašto reći “ne”:

1. Odvojite vrijeme za razmišljanje

Ukoliko ste u mogućnosti, nemojte odmah da pristanete, ali ni da odbijete. Razmotrite određeni zahtjev i vidite kako vam se to uklapa u raspored ili dugoročne planove. Neke poslove ne treba odbiti zato jer bi u budućnosti mogli da vam se isplate.

2. Ponudite alternativu

Ukoliko iz nekog razloga ne možete ili ne želite da prihvatite dodatni posao, ponudite alternativu i tako pokažite da vam je stalo, ali da nažalost ne možete da pomognete. Pitajte možete li doprinijeti na neki drugi način ili zadatak odložiti za period kada ćete imati više vremena.

3. “Ne” recite lično, izbjegavajte mejl

Izgovoreno “ne” drastično drugačije zvuči kada ga kažete osobi u lice i kada to samo napišete. U pisanom formatu se češće može pogrešno protumačiti i zvučati grubo ili bahato, što biste u živoj komunikaciji svakako izbjegli.

4. Izbjegavajte detalje

Objašnjenje i razloge odbijanja nekog zadatka držite što jednostavnijima. Nema potrebe da naširoko objašnjavate svoj raspored jer tada dovodite u opasnost druge projekte koje bi nadređeni mogaoda proglasi manje važnima.

5. Razmislite o posljedicama

Razmislite o pozitivnim i negativnim posljedicama nekog odbijanja, odnosno prihvatanja zadatka. Jer vas prihvatanje može pozicionirati na bolju poziciju, jednako kao što vas njihovo odbijanje može vratiti koju stepenicu unazad.

Jutarnji list

Slični Članci