Austrijske vlasti nisu uzele u obzir dobru ponudu kineske China Energy Reserve & Chemicals Group u procesu prodaje Hipo Alpe Adria banke, tvrdi dnevnik Standard Ponuda je i pored odličnih uslova ostala nezapažena jer su Kinezi kasno ušli u proces, tek posle 9. maja, piše bečki list.
Kinezi su u septembru ponudili do 350 miliona eura, što je za 40 miliona više od sljedećeg najboljeg ponuđača, prenosi list.
Standard, takođe, tvrdi da je bugarsko-ruski konzorcijum okupljen oko “Via grupacije” tražio daleko manje garancije nego što to čini budući kupac američki fond Advent i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).
Prema pisanju bečkog lista, Advent je sebi obezbijedio mnoge prednosti, kao na primjer, da će uneti svega 50 miliona sopstvenog kapitala, a ostalih 150 miliona eura vezani su za rokove. Poslednja tranša od 2,2 milijarde eura, na osnovu refinansiranja, treba da bude proslijeđena tek 2020. Uz to Amerikanci mogu da vrate do 600 miliona eura nenaplativih kredita.
Bugarsko-ruski konzorcijum, koji je ponudio povoljnije garancije, nije uzeta u obzir, kako ističu u Beču, jer nije na vrijeme formalno predata. Konzorcijum će, kako je najavljeno, podnijeti žalbu EU.
Za konačnu prodaju mreže Hipo na Balkanu potrebno je odobrenje njemačke „Bajer LB“, bivše vlasnice Hipo banke, kao i zeleno svijetlo EU.
Austrijski ministar finansija Hans Jerg Šeling je pre dva dana izjavio da će Evropska komisija provjeriti austrijski plan prodaje filijala Hipo Alpe Adria banke u jugoistocnoj Evropi americkom fondu Advent kako bi bila sigurna da se ne radi o potencijalnoj “prikrivenoj pomoći”, što je mimo propisa EU.
“Još moramo provjeriti može li se ta transakcija prema zakonima EU eventualno protumačiti kao prikrivena mera državne pomoći. EU je vrlo strog u tome smislu”, rekao je Šeling, a prenio je Rojters.
Hipo je već primio 5,5 milijardi eura državne pomoći, a Šeling nije mogao da kaže koliko ce još možda trebati. Dodao je takođe da nije potpisan nikakav sporazum o prodajnoj cijeni.
“Pretpostavljamo da je ugovor uoblicen tako da ne ukljucuje dodatne troškove. Pregovaralo se uglavnom o refinansiranju, a ne o pravoj prodajnoj ceni”, objasnio je austrijski ministar finansija.
Iz Hipo banke napominju da je Advent International ponudio potrebne garancije, pa će iznos refinansiranja od 2,2 milijarde eura koji ostaje u balkanskoj mreži biti otplaćen. Americki fond rizicnog kapitala udružio je snage s Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) u ponudi za kupovinu Hipovih filijala u Jugoistočnoj Evropi, podsjetio je Rojters.
Austrija je 2009. bila primorana da nacionalizuje Hipo banku jer se našla na ivici kolapsa, pa je Evropska komisija prošle godine naložila Austriji da do sredine 2015. pronađe kupca za balkansku mrežu ogranaka, bančinu prvorazrednu imovinu, u zamenu za odobravanje državne pomoći Hipou. Ostala imovina izdvojena je u “lošu banku”.