Vjerovatno ste se već susreli sa mejlovima u kojima vam nepoznate osobe nude određene proizvode na poklon, pozivaju vas na kupovinu ili nešto treće.
Najčešće vrste internet prevara su:
*Dobitak na lutriji
*Krađa identiteta
*Nigerijska pisma
Dobitak na lutriji
“Osoba primi e-mail o dobitku i molbu da pošiljaocu, najčešće u Veliku Britaniju ili Španiju, pošalje svoje lične podatke, odnosno kopiju pasoša ili vozačke dozvole, adresu, broj telefona, kopiju računa kako bi se mogao uplatiti dobitak i slično.
Ukoliko „srećni dobitnik“ pošalje podatke, ponovno dobija poruku sa sugestijom da se javi nekoj od evropskih komisija za dobitke od igara na sreću, vezano za, naravno, odobrenje za isplatu dobitka. „Srećni dobitnik“ je i taj put zamoljen da pošalje lične podatke, iste koje je već poslao.“
Nakon što „dobitnik“ još jednom pošalje tražene podatke željno iščekujući svoj dobitak, tzv. komisija traži plaćanje naknade.
Nigerijska pisma
Još jedan primjer prevare su tzv. nigerijska pisma. Razni sadašnji ili bivši zastupnici afričkih zemalja traže pomoć pri transferu novčanih sredstava, obavezno značajnijih iznosa, koja su ostala na njihovim računima kada su ih otjerali sa vlasti ili iz zemlje, a naravno uz primamljivu naknadu od 20 do 35 odsto iznosa sa njihovog računa u trenutku kada novac “legne“ na pomagačev račun.
Usredsređuju se na pojedince, a ne na kompanije, jer tako izbjegavaju složenije procedure pri ugovaranju mogućeg posla. Pisama je uvijek više, u prvom se traži pomoć i lični podaci i podaci o banci i bankovnom računu, a u ostalima se dogovaraju detalji samog transfera.
Ukoliko pomagač, željno iščekujući dobijanje naknade, pošalje novac za, recimo, avionsku kartu i vizu, tzv. afrički „drugar“ mu se više neće javiti, prenose agencije.