Ponuda Njemačkog zavoda za zapošljavanje koji traži čak 600.000 novih radnika, jeste primamljiva za građane ali, ipak, cilj nije lako postići.
Naime, potrebno je ispuniti niz uslova, ali i potrošiti određenu svotu novca, kako bi se državljanin neke od balkanskih zemalja zaposlio u nekoj od njemačkih firmi.
1. Za rad u Njemačkoj potrebno je da građani nađu poslodavca, zatim da im poslodavac obezbijedi radnu dozvolu, te nakon toga da dobiju boravišnu dozvolu (radnu vizu) .
2. Neophodno da prije nego što pokušate da se domognete posla provjerite i da li se vaše zanimanje nalazi na listi deficitarnih zanimanja u Njemačkoj, a ako je to slučaj, slijedi prikupljanje dokumentacije .
3. Vrsta dokumentacije može da varira od poslodavca do poslodavca, ali za radnu dozvolu će svakako trebati kopija putne isprave, prevod diplome, dokaz o radnom stažu, dokaz o poznavanju jezika .
4. Primamljiv posao, naravno, nije lako dobiti, a prije nego što počnete da zarađujete, neizostavni su i troškovi. Oni se odnose na prevod dokumenata na njemački jezik, odnosno usluge sudskog tumača. U pravilu se uvjek dostavljaju ovejrene kopije, pa i to iziskuje određene troškove.
5. Troškovi vađenja radne dozvole su u potpunosti na poslodavcu.
6. Jedan od troškova je i sama potraga za poslodavcem ukoliko se radnik odluči da ode u Njemačku i tamo traži posao.
7. Poslodavca možete pronaći i na veb-portalima, kao što je portal Savezne agencije za rad Njemačke (www.arbeitsagentur.de). S obzirom na to koliko se ovdje malo zarađuje, sindikalci ističu da interesovanja za rad u Njemačkoj ima.
U Nemačkom zavodu za zapošljavanje (BA), u septembru, oglašeno je 600.000 radnih mjesta, čak 81.000 više nego u isto vrijeme prošle godine. Pogledajte koja su najtraženija.
B92