Njemačke kompanije muku muče s pronalaženjem kvalifikovanih radnika, koji su im potrebni kako bi povećale proizvodnju, upozorio je ekonomski institut IW, procenjujući da manjak radne snage košta ekonomiju nekih 0,9 odsto BDP-a godišnje.
Njemačko tržište rada bilježi uzlet, iskazan u najvišim stopama zaposlenosti otkada su nadležna tijela počela pratiti taj pokazatelj, ističe Reuters.
Kompanijama ujedno ponestaje kvalifikovanih radnika zbog neuobičajeno dugog perioda privrednog rasta, koji je ušao u devetu godinu, i nestašice radno sposobnog stanovništva.
Čak i kad bi njemački menadžeri zaposlili sve nezaposlene sa odgovarajućim kvalifikacijama, nepopunjeno bi ostalo nekih 400 hiljada radnih mjesta, ističu u IW-u. To znači da bi njemački BDP bio 0,6 odsto viši kada bi kompanije angažovale sve radnike, koji su im potrebni, dodaju u institutu. Budući da kompanije koje zapošljavaju nove radnike paralelno povećavaju i ulaganja u mašine i opremu, ukupni bi BDP u srednjoročnoj perspektivi bio veći za 0,9 odsto, objašnjavaju njemački stručnjaci.
U martu su komore za industriju i trgovinu DIHK upozorile da bi manjak radne snage mogao potkopati privredni rast. Prošle godine je najveća evropska ekonomija porasla za 2,2 odsto, najsnažnije u posljednjih šest godina.
Istraživanje DIHK u kojem su učestvovale 24 hiljade kompanija pokazalo je da gotovo svaka druga kroz duže vrijeme ne uspijeva da pronađe kvalifikovane radnike za slobodna radna mjesta. Šest od 10 anketiranih menadžera navodi, takođe, manjak kvalifikovanih radnika kao prijetnju poslovanju.
Najteže su pogođeni sektori industrija, građevinarstvo, obrazovanje, socijalna zaštita.