Nedavna anketa izraelske neprofitne organizacije Startap Nation Central (SNC) pokazala je da skoro 70 odsto od više od 500 anketiranih startapova preduzima korake da premjesti novac, zaposlene, pa čak i svoje sjedište van Izraela.
Glavni razlog je politički spor oko reforme pravosuđa u Izraelu te neizvjesnost i rizici koji su vezani za ovu situaciju, prenosi CNN.
Osnivač i šef finansijsko-tehnološke kompanije Tipalti, Čen Amit, očekuje da će se oko 15 odsto njegovih radnika u roku od 18 mjeseci preseliti u inostranstvo.
Potpredsjednik za strategiju SNC, Ari Starsberg, smatra da su ulaganja u 7.000 izrealskih startapova u značajnom padu.
„Investicije u startapove su na godišnjem nivou pale za 70 odsto”, naveo je Strasberg.
On je rekao da je trend „zabrinjavajući”, jer – za razliku od SAD, gdje je pad investicija u startapove dobio suprotan tok – u Izraelu se ovaj negativan trend nastavlja, a samo u posljednjem kvartalu zabilježen je pad od 30 odsto.
Privatna ulaganja u izraelske startapove, uglavnom iz kompanija sa preduzetničkim kapitalom (venture capital), u prvih šest mjeseci 2023. iznosila su 3,9 milijardi dolara, što je najniže od 2018. godine, prenosi Tanjug.
Izraelski šekel je ove godine pao za više od pet odsto u odnosu na američki dolar, a investiciona banka Morgan Stanley, agencija za kreditni rejting Moodi’s, pa čak i zvanici izraelskog ministarstva finansija smatraju da bi reforma pravosuđa mogla da nanese ozbiljnu štetu ekonomiji ove zemlje.
Izraelski tehnološki sektor, kako multionacionalne kompanije, tako i domaći startapovi, ima oko 50 odsto učešća u cjelokupnom izvozu ove zemlje.
Tanjug