Izmjene Zakona o državnim službenicima i namještenicima: Za direktore, eksperte i šefove dosta je i bečelor

Vlada u predlogu izmjena i dopuna Zakona o državnim službenicima i namještenicima planira da snizi uslove za visoki rukovodni i ekspertski kadar u javnoj upravi tako što će za njihovo imenovanja biti potreban šesti stepen obrazovanja a ne sedmi kao što je to sada navedeno, saznaju Vijesti.
Šesti stepen obrazovanja su takozvane bečelor diplome, koje se dobijaju nakon trogodišnjeg školovanja, a njih proizvodi i veliki broj privatnih fakulteta u Crnoj Gori i susjednim zemljama.
Zakonski uslovi o potrebnom obrazovanju se ne odnose na ministre, potpredsjednike Vlade ili premijera, jer su oni izabrane političke ličnosti i mogu imati bilo koju školsku spremu. Zakon kojim se snižavaju kriterijumi se odnosi na visoke državne funkcionera sekretari ministarstava, direktori direktorata i uprava, rukovodioci organa i službi i njihovi pomoćnici, načelnici i šefovi službi… i takozvani ekspertski kadar koji se bavi pisanjem zakona, državnih strategija i planova. Ovim kadrovima je planiran kroz nacrt izmjena i dopuna zakona o zaradama u javnom sektoru povećanje zarada za 30 odsto.

Izmjena zakona o državnim službenicima i namještenicima kojim se snižavaju potrebni uslovi obrazovanja nije bila dogovorena na radnoj grupi koja je pripremala tekst zakona već je naknadno urađena mimo znanja radne grupe.
Ministar javne uprave Maraš Dukaj, krajem novembra je kazao da su pripremljene izmjene ovog zakona i da su upućene Evropskoj komisiji na mišljenje.

U Sindikatu uprave i pravosuđa, koji su imali predstavnika u radnoj grupi za izmjenu zakona, Vijestima su potvrdili da ova izmjena o snižavanju stručnih kvalifikacija nije bila dogovorena na radnoj grupi. Predsjednik ovog granskog sindikata Nenad Rakočević kazao je da su oni protiv ovakvih izmjena jer se dodatno urušava sistem funkcionisanja javne uprave, obesmišljava obrazovanje i omogućava napredovanje kadrova sa sumnjivim diplomama, kao i da su ove izmjene motivisane jedino usko političkim interesima.
Kroz predloženi Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o državnim službenicima i namještenicima, Vlada svojim predlogom dodatno urušava i onako već problematičan sistem funkcionisanja javne uprave. Izmjene vezane za uslove radnog mjesta za visoko rukovodni, rukovodni, ekspertsko rukovodni i ekspertski kadar, sa akcentom na visoko rukovodni kadar su krajnje prozirno postavljeni i motivisani jedino usko političkim interesima. Naime, da uslov nivoa kvalifikacije obrazovanja za navedena kadrovska mjesta bude šesti nivo obrazovanja ili tri godine bečelor diplome, je uvođenje kod nas opšte poznato veoma sumnjivo stečenih diploma na pozicije koje bi pokrivale najveće državne
funkcije. Umjesto da se konačno krene u sređivanje stanja u visokom obrazovanju, kroz legalan način, bečelor diploma koja u Crnoj Gori predstavlja diplomu prvog nivoa visokog obrazovanja, u trajanju od tri akademske godine, odnosno predstavlja ukupno 180 ECTS, stimulišu se sve buduće i sadašnje generacije, da sa ovim nivoom obrazovanja, mogu veoma lako kroz političku pripadnost ili neki nepotistički način, sjesti u fotelje donosioca najvažnijih državnih
odluka, kazao je Rakočević Vijestima. On navodi da se ovim izmjenama istovremeno degradiraju i ostali veći nivoi visokog obrazovanja, a država uvodi u stanje nekompetencije i diletantizma.
Ovo je samo jedan primjer nekvalitetnih predloga, ali definitivno jeste najvažniji. Radna grupa za izradu Zakona o državnim službenicima i namještenicima u kojoj je jedan član i predstavnik Sindikata uprave i pravosuđa, uopšte nije znala za ovaj predloga Zakona, već je ista okvirno usaglasila drugačiji sastav i oblik. Po ko zna koji put se događa da je sistemski Zakoni ili njihove izmjene pišu u jednom uskom krugu ljudi donosioca odluka, iza zatvorenih vrata, dok se socijalni dijalog fingira i u potpunosti eliminiše. Ukoliko se želi napredak i poboljšanje opšteg stanja u Crnoj Gori, ovaj predlog izmjena Zakona ni pod razno ne smije biti ni razmatran, a kamoli usvojen, kazao je Rakočević.

Sa manje škole donosiće najsloženije odluke i pisati strategije

Potreban nivo obrazovanja smanjen je za visoki rukovodni kadar, ekspertskorukovodni i ekspertski kadar. U zakonu je definisano šta ovi kadrovi rade u javnoj upravi i na šta se odnose njihovi poslovi.
Poslovi visokog rukovodnog kadra odnose se na: rukovođenje, koordiniranje i organizovanje rada u jednoj ili više organizacionih jedinica, odnosno oblasti rada, obezbjeđivanje ostvarivanja odnosa i saradnje sa drugim državnim i organima lokalne samouprave, privrede, nevladinim organizacijama i građanima i odlučivanje o najsloženijim pitanjima.
Poslovi ekspertsko-rukovodnog kadra odnose se na: rukovođenje i koordinaciju rada užih organizacionih jedinica; komunikaciju sa drugim organizacionim jedinicama, organima i građanima: samostalan rad i odlučivanje o pitanjima iz nadležnosti organizacione jedinice. Ekspertski kadar vrši poslove koji se odnose na: izradu strategijskih dokumenata i programa, analiziranje stanja u cilju podstićanja privrednog, socijalnog, kulturnog, ekološkog i ukupnog društvenog razvoja: pripremu zakona i drugih propisa; vršenje upravnog nadzora; pripremu analitičkih, informativnih i drugih materijala sa predlogom usaglašavanja sistema sa međunarodno priznatim standardima; vođenje, odnosno odlučivanje u upravnom postupku i preduzimanje drugih upravnih aktivnosti; preduzimanje upravnih mjera i upravnih radnji; davanje objašnjenja, stručnih uputstava i instrukcija za primjenu zakona i drugih propisa i izradu posebnih metodologija rada i postupanja.

Opširnije u Vijestima

Slični Članci