U Prostoru za umjetnost u upravnoj zgradi Societe Generale banke Montenegro otvorena je izložba umjetnice Ivanke Vane Prelević.
Izloženo je osam objekata na zidu, o kojima je umjetnica izjavila:
„Reljefi su serija pejzaža rađenih u kombinaciji naizgled nespojivih materijala – vatelina, cementa i metala. Kombinujući klasične materijale sa neumjetničkim dolazila sam do novih likovnih vrijednosti koje osvježavaju ideju, stvarajući tako nova značenja.
Oblici od vatelina – paperjasto vlaknaste strukture, koji imaju meku, suptilnu formu, asociraju na snove i težnju ka prirodi. Iz mekih oblika izbijaju metalni elementi koji prijete da zarobe i sputaju pozitivne misli. Konture pejzaža prelila sam cementnom košuljicom, čime želim da uputim na nekontrolisanu urbanizaciju.
Kontrastima između betonskih oblika i oblika od vatelina želim da ukažem na neuravnotežen odnos između savremenog života i prirodne sredine. Kroz ove radove bavila sam se međuljudskom otuđenošću – nedostatak empatije pojedinca koja se oslikava i na odnos čovjeka prema prirodi, u vremenu kada su briga i harmoničan odnos samo krhka iluzija. “
Ivanka Vana Prelević diplomirala je 1990. i magistrirala 1995. godine na Fakultetu primenjenih umetnosti i dizajna u Beogradu, na odsjeku vajarstva, u klasi prof. Miodraga Živkovića. Na istom fakultetu magistrirala je 2006 god. na odsjeku scenografije u klasi prof. Geroslava Zarića.
Član je ULUCG-a od 1992.
Stalno je zaposlena u Crnogorskom narodnom pozorištu od 1995, a od 2006. do 2010. bila je angažovana na Atlas televiziji kao scenograf. Učestvovala je kao autor scenografije i autor kostima i lutaka na preko trideset pozorišnih i baletskih predstava.
Bila je i scenograf animiranog filma “Nastup“ ( autorke Katarine O Hern, Centar film Beograd, 2007.) i na filmu „Gledaj me“ (scenariste i režisera Marije Perović, Katun Movies Podgorica, 2008.).
Dobitnica je stipendije “Velibor – Bucko Radonjić” 2002. Crnogorskog narodnog pozorišta za scenografiju, kao I brojnih nagrada za likovnu umjetnost:
– 1995, 2002. i 2004. Podgoričkog likovnog salona;
– 1996. i 2002. Zimskog salona u Herceg Novom;
– 2006. Pivo Karamatijević;
– 2012. Nagrada Centra savremene umjetnosti Crne Gore;
– 2014. Prva nagrada za intermedije na 12. Međunarodnom bijenalu umetnosti minijature u Gornjem Milanovcu;
– 2014. Gran Pri Crnogorskog likovnog salona “13 novembar” na Cetinju;
– 2016. Treće nagrade na konkursu Sinhro-Art konstrukcija Porto Montenegro, Tivat;
– 2016. Godišnja nagrada Crnogorskog narodnog pozorišta.
Izlagala je na više samostalnih i grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu.
Projekat Prostor za umjetnost započet je kao akcija Građanske solidarnosti na globalnom nivou Societe Generale Grupe sa ciljem da podrži rad mladih umjetnika.
Banka će i dalje nastojati da podržava promociju umjetnika kroz svoje kanale komunikacije i na korporativnim profilima društvenih mreža Facebook i Twitter.