Izgledi da zemlje Zapadnog Balkana uđu u EU ostaju daleki

Financial Times ocjenjuje da, posle predstavljanja Strategije EU za Zapadni Balkan, izgledi da te zemlje uđu u Uniju ostaju daleki.

Međutim, kako se dodaje u tekstu čije dijelove je preno Sputnjik, Evropa ne bi smjela da odustane od svoje namjere, inače će Rusija i Turska zauzeti njeno mjesto.

“Nakon duge pauze, EU je ponovno spremna da diskutuje o proširenju svojih granica”, ističe FT i podseća da je još prošle godine predsjednik Evropske komisije Žan Klod Junker vladama šest zemalja Zapadnog Balkana obećao “pouzdanu perspektivu članstva u EU”.

Britanski list ipak podsjeća da je od 2004. godine došlo do zamora od proširenja EU na istok i da su problemi sa migrantima izazvali ogorčenje među biračima u Uniji. Autor teksta, međutim,napominje da ne bi trebalo zaboraviti na važan segment, a to je geostrateški značaj koji bi proširenje EU imalo u slučaju Zapadnog Balkana.

Dodaje se i da je i dalje u interesu svih strana da ulazak zemalja Zapadnog Balkana u EU bude realna perspektiva za balkanske zemlje u kojima su mnogi, nakon tolikih godina čekanja na pragu, postali veoma sumnjičavi po pitanju iskrenosti Brisela.

List navodi i da su sve te zemlje nakon teškog perioda devedesetih godina prošlog vijeka postigle određenu stabilnost, što se takođe mora uzeti u obzir, kao i da je veoma važna uloga Zapadnog Balkana u praćenju velikog migracionog talasa.

“Obećanja o članstvu aktivirala su niz teških odluka koje su zemlje Zapadnog Balkana donele kako bi postale dio EU. Na primjer, Srbija je napravila ozbiljne ustupke u vezi sa Kosovom. Međutim, put ulaska u EU ostaje veoma dug, a u međuvremenu se uticaj EU smanjuje. Danas je samo 26 odsto Srba za ulazak u Evropsku uniju”, piše britanski list.

“Financial Times” upozorava i da Rusija i Turska spremno čekaju da zauzmu mjesto EU ako EU odustane. List potom navodi i da je činjenica da da ni jedna od šest zapadnobalkanskih zemalja nije ispunila još kriterijume za članstvo. Pošto je Junker izjavio da će se realna perspektiva ocjenjivati u skladu sa realnim napretkom zemalja, to znači, navodi FT, da teoretski, neka od tih zemalja može prestići druge na putu ka EU tokom tog perioda.

“Tu se prije svega misli na to da EU prepozna napredak Albanije i prekine sve teorije o navodnom favorizovanju Srbije na putu ka članstvu”, piše list.

Podsjetimo, isti list je prije par dana objavio i tekst u kom se navodi da je EU spremna da u svoje članstvo uključi svih šest zemalja Zapadnog Balkana pa i Kosovo, što je bilo u suprotnosti sa tada objavljenim protivljenjem Španije, u vidu “non-pejpera”. Razlog za taj stav Unije je upravo što se preko Balkana odvijaju glavne rute migranata s kojima se EU muči.

U istom tekstu je doduše napomenuto i da neće biti prepreka na putu ka članstvu tih zemalja, kao i da su one trenutno daleko od EU standarda, između ostalog i zbog velikih problema s korupcijom. Takođe, kako je tada napisano, ni jedna zemlja neće moći u EU prije nego što riješi sva otvorena pitanja koja postoje već godinama.

Ekonomski.net

Slični Članci