Evropski političari su se tokom većeg dijela godine fokusirali na pitanje formiranja bankarske unije, ali bi donošenje važnih odluka u vezi sa ovim pitanjem moglo da sačeka ishod njemačkih parlametarnih izbora u septembru.
Političari se nadaju da će uspostavljanjem oštrije kontrole nad evropskim bankarskim sektorom i jedinstvenog sistema za rješavanje problema eliminisati dužničku krizu koja opterećuje evropsku ekonomiju više od tri godine.
Mjesecima je samit lidera EU 27. i 28. juna najavljivan kao presudan na putu ka formiranju evropske bankarske unije, ali sada se čini da će sastanak donijeti razočaranje, a ne napredak, navodi se u komentaru agencije Rojters.
[widgets_on_pages id=”Turizam”]
Vjerovatno neće biti važnih odluka, imajući u vidu predstojeće izbore u Njemačkoj i neslaganje o tome kako treba rješavati bankarske probleme u Evropi. Istovremeno, finansijska tržišta ne vrše isti pritisak kao u prethodnom periodu.
„Sada smo u fazi čekanja izbora u Njemačkoj, u septembru. Ništa kontroverzno neće se desiti do tada, barem u pogledu ekonomske politike“, izjavio je visoki diplomata koji učestvuje u pripremama samita.
Od kada je bankarska unija počela da se uobličava sredinom 2012. godine, Njemačka je bila oprezna prema ovoj ideji. Berlin je zabrinut zbog mogućnosti da će njemačka privreda, najveća u Evropi, postati opterećena dugovima ostalih zemalja ukoliko se aktivira jedinstven evropski sistem za rješavanje problema u bankarskom sektoru.
Kada se uzme u obzir i frustracija Nijemaca zbog isplate pomoći zemljama evrozone, poput Grčke i Portugala, nije iznenađujuće to što kancelar Angela Merkel ne želi da se bavi osjetljivim pitanjem bankarske unije uoči septembarskih izbora.
Njoj u tom stavu pomažu i ministri finansija zemalja EU, koji ne mogu da se dogovore o sređivanju stanja u bankama koje loše stoje. Njihov sastanak, koji je prije četiri dana u Luksemburgu trajao skoro 20 časova, nije rezultovao sporazumom.
Kao rezultat, predstojeći samit lidera EU biće fokusiran na nezaposlenost među mladima i potrebu da se podstakne ekonomski rast u EU.
„Ako na sljedećem sastanku ne budemo razgovarali o krizi u bankama, čini mi se da neće biti ispoštovan ni rok određen za decembar 2013. godine“, izjavio je prošle sedmice italijanski premijer Enriko Leta.