Intenzivna rasprodaja na svjetskim tržištima kapitala

Fjučersi američkih akcija pali su u ponedjeljak kao dio rasprodaje na globalnom tržištu usmjerenoj na strahove od recesije u SAD-u.
Japanski Nikkei 225 pao je 12% u svom najgorem danu od pada Crnog ponedjeljka 1987. za Wall Street.

Evo gdje trenutno stoje fjučersi američkih tržišta akcija:

Fjučersi S&P 500 pali su 3% nakon što je referentna vrijednost izgubila 1,8% u petak.

Nasdaq-100 fjučersi izgubili su 4,7% jer su velike tehnološke akcije teško pogođene u ranom trgovanju. Dow Jones Industrial Average fjučersi pali su za 800 poena ili 2% nakon gubitka od 611 poena u petak.

Strah od recesije u SAD-u bio je glavni krivac za pad globalnog tržišta nakon razočaravajućeg izvještaja o radnim mjestima u julu u petak. Investitori su takođe zabrinuti da Federalne rezerve kasne sa smanjenjem kamatnih stopa kako bi podstakle ekonomsko usporavanje, pri čemu je centralna banka prošle sedmice umjesto toga odlučila zadržati stope na najvišim nivoima u dva desetljeća.

U toku je i odmotavanje nekada vruće trgovine vještačkom inteligencijom. Tehnološke akcije bile su među najlošijim rezultatima u ranom trgovanju u ponedjeljak:

  • Nvidia je pala 9% u ponedjeljak nakon što je već ušla u sesiju pala više od 23% u odnosu na svoj nedavni maksimum.
  • Apple je pao za više od 8% nakon što je Berkshire Hathaway Warrena Buffetta prepolovio svoj udio u proizvođaču iPhonea.
  • Ostali gubitnici su Tesla, s padom od 7%, te Broadcom i Super Micro Computer s padom od više od 9%.
  • U Aziji su tokom noći japanske akcije potvrdile medvjeđe tržište jer su azijsko-pacifički investitori imali prvu priliku reagovati na loše brojke o radnim mjestima u SAD-u od petka. Gubitak od 12,4% na Nikkeiju – koji je zatvoren na 31.458,42 – bio je najgori dan za indeks otkako je “crni ponedjeljak” 1987. pogodio Wall Street. Gubitak indeksa od 4451,28 poena ujedno je i najveći bodovni gubitak u cijeloj njegovoj istoriji.
  • Dow je izgubio više od 22% u jednom danu na Crni ponedjeljak.

Druga globalna tržišta takođe su bila ozbiljno pogođena:

Prinosi američkih državnih obveznica pali su zbog straha od recesije i zbog preplavljivanja investitora u obveznice tražeći globalno sigurno utočište. Cijene obveznica kreću se obrnuto s prinosima. Referentna 10-godišnja novčanica u petak je ostvarila prinos od 3,76%, što je pad u odnosu na prethodnu sedmicu od 4,20% i najniži u godinu dana.

Bitcoin je pao s gotovo 62.000 dolara u petak na oko 52.000 dolara u ponedjeljak.

Europski Stoxx 600 pao je za 2,6% u Londonu.

CBOE indeks volatilnosti skočio je iznad 53 poena, što je najviše od prvih dana pandemije 2020.

Takođe se priča o opuštanju “carry tradea” jena koji je dolio gorivo padu globalnog tržišta nakon što je Banka Japana podigla kamatne stope prošle sedmice. Vrijednost jena raste u odnosu na američki dolar, prekidajući praksu posuđivanja trgovaca u jeftinoj valuti za kupovinu druge globalne imovine.

“To je bolno”, rekla je Victoria Greene, direktorica ulaganja u G Squared Private Wealth na CNBC-ovoj “Worldwide Exchange”. “Mislim da se mnogo toga apsorbuje što se dogodilo tokom vikenda između Berkshireovog smanjenja Applea… imali ste rasprodaju u Japanu… imate skok jena i kraj tog “carry tradea”… Imate puno loših vijesti koje dobijaju cijenu.”

“Ovo je povlačenje, korekcija”, dodala je. “Vjerovatno ćemo doći do preprodanosti u nekom trenutku… prilično brzo na ovim nivoima.”

Ekonomski podaci koji bi trebali biti objavljeni u ponedjeljak uključuju julijski ISM Services PMI, mjeru uspješnosti američkih uslužnih kompanija koja bi trebala pokazati porast na 50,9, u odnosu na prethodnih 48,8.

Slični Članci

Morate Pročitati