Prvi panel pod nazivom Shaping the world of Instant Payments in the Balkans, koji je održan drugog dana u okviru INFINTECH konferencije koja se održava u Tivtu, pokušao je da odgovori na pitanje koja je uloga regulatora i koje su promjene koje će uticati na finansijsku industriju u regionu u svijetlu instant plaćanja i činjenice da će Crna Gora uskoro naću u SEPA zoni.
Ledia Bregu, direktorica sektora za plaćanja, računovodstvo i financije u Banci Albanije osvrnula se na iskustvo iz Albanije i kazala da Banka Albanije pokušava da bude katalitator kada je insant plaćanje u pitanju.
“Najveći pomaci su napravljeni u finteku. Onda je regulator morao da se uključi i sada moraju da imamo strategiju koja se tiče plaćanja. Bio nam je potreban pravni okvir kako bi mogli da nastavimo sa plaćanjima. Skoro 30 posto digitalnog plaćanja, koliko je kod nas zastupljeno, donosi velike benefite ekonomiji”, kazala je Bregu i naglasila da instant plaćanje može donijeti korisnicima samo velike benefite.
Andrija Jovović, direktor sektora za platni promet u Centralnoj banci Crne Gore kazao je da je Crrna Gora od 2021. godine sada na višem nivou. Instant plaćanje je, kako je kazao, veoma zahtjevno i skupo posebno za male zemlje kao što je naša. Ipak, kako je naglasio, instant plaćanje je bilo u vrhu zahtjeva kada su u pitanju građani i kompanije.
Robert Kiszely, direktor usluga u kompaniji Capsys podijelio je iskustvo iz Mađarske.
“Izazov je bio što smo morali da radimo sa svim bankama. Vrlo je komplikovano i treba vam iskustvo sa tržišta. Imali smo razne diskusije, sa bankama i klijentima. Sistem je bio star. Još jedan izazov je bila regulativa i banke su sačekale da dođe regulative ali je morala biti postavljena infrastruktura. Na kraju, na banci je da odradi veliki dio posla”, kazao je Kiszely.