Prema stepenu razvijenosti jedinica lokalne samouprave Crne Gore, za period od 2019-2021. godine, opštine na sjeveru su ubjedljivo najnerazvijenije, dok je pet opština iznad prosjeka razvijenosti u Crnoj Gori. Prema tabeli objavljenoj u Službenom listu Crne Gore broj 151/2022 najrazvijenijaopštinauCrnoj Gori je Budva sa indeksom 142,7, zatim ide Tivat sa 128,8 indeksom, pa Podgorica, Herceg Novi i Kotor. Ostale opštine su ispod prosjeka razvijenosti.
Najnerazvijenija opština je Petnjica sa indeksom od 28.3, zatim Plav sa indeksom 44.3, a nakon njih idu Gusinje, Rožaje, Andrijevica, Berane, pa Tuzi. Među 10 najnerazvijenijih opština je devet sa sjevera. Niz im kvare Tuzi.
Malo ispod prosjeka razvijenosti su Cetinje, Bar, Danilovgrad, Nikšić i Žabljak, dok su ostali na više od 15 odsto ispod prosjeka razvijenosti.
ke profesor ekonomskih nauka Safet Kalač je kazao da je imao očekivanja da će ekonomija sjevernog regiona, nakon promjene vlasti, kako je rekao, iz sićušnog žira izrasti u moćni hrast.
S promjenama vlasti, očekivao sam velike promjene i na ekonomskom planu, posebno kada je riječ o razvoju sjevera. Data tabela o stepenu razvijenosti jedinica lokalne stanovništvo sjeveroistočnog dijela naše zemlje. Jedan od ključnih razloga niskog stepena razvijenosti Crne Gore u odnosu na EU je neravnomjeran odnosno neujednačen regionalni razvoj. Ovo je prvenstveno posljedicačinjenice da raspoloživi razvojni resursi regiona u prethodnih nekoliko godina, odnosno decenija, nisu realizovani a posebno je izražen period od 2020. godine. Za nevjerovati je, ali Vlada Crne Gore se u ovom periodu oglušil a za nastavak finansiranja započetih infrastrukturnih objekata koji usporavaju privredni razvoj lokalne samouprave u Rožajama i drugih samouprava, čiji je indeks razvijenosti ispod 50 procenata u odnosu na indeks razvijenosti Crne Gore, posmatrano u periodu 2019-2021. godine rekao je Kalač za ” Dan i naglasio da su u naznačenom periodu bili blokirani radovi na najznačajnim projektima u Rožajama.
-U ovom periodu, bila je usporenarekonstrukcija dionice puta od Rožaja prema granici sa Srbi jom. Stopirani su radovi na Ski centru Štedim Haj la, dok se ništa nije radilo na vodovodu Ćosovsko vrelo. Takođe, blokirani su radovi na zaobilaznici oko Rožaja a blokirano je i korišćenje šumau skladu sa zakonom i raspoloživim kapacitetima na ekonomski održiv način. Da nije bilo blokada tekućih investicija životni standard na području sjevera znatno bi bio unaprijeđen u smislu otvaranja novih putnih pravaca, graničnih prelaza, dodatnih stimulativnih mjera iz fondova EU, Ministarstva poljoprivrede, povećanje konkurentnosti, veći stepen pokretljivosti ljudi, smanjenje nezaposlenosti, te bolje korišćenje raspoloživih resursa i instalisanih proizvodno-uslužnih kapaciteta preduzećau raznim sektorima. Isto tako bile bi smanjene poreske stope a došlo bi i do ukidanja pojedinih taksi na lokalnom nivou kroz detaljnu analizu smatra Kalač.
Nedovoljna briga dovela do odliva radnika
Kalač je kazao da je nedovoljna briga Vlade na planu ravnomjernog razvoja svih regiona dovela do niza posljedica, na prvom mjestu odliv radno sposobnog stanovništva.
-Zbog neadekvatne brige vlade, došlo je do rasta nezaposlenosti, nedosgatha obrtnih sredstava /gotovog novca, povećanja stope siromaštva i narušavanja starosne strukture stanovništva, smanjenja kupovne moći, kao i smanjenja procenta korisnosti raspoloživog obradivog poljoprivrednog zemljišta. Zbog gore navedenog došlo je i do povećanja broja korisnikaMOP-a, nateretdržavnogbudžeta, smanjenjaprocentakorišćenja raspoloživih kapaciteta a time i obima proizvodnje, nedovoljno dobre organizacije u sektoru malih i srednjih preduzeća, smanjenja prirodnog priraštaja, te nedovoljne iskorišćenosti ljudskih resursa, odnosno ponude rada, obrazovanja, vještina, discipline i motivacije. Sve to dovelo je do nedovoljne valorizacije saradnje sa dijasporom i davanja odrećenih povoljnosti za ulaganja u zavičaj kroz povećanje efikasnosti rada lokalnei državne administracije. Izostalo je smanjenje korupcije i kriminalaodšalteradonajodgovornijih, odnosno onih koji organizuju, rukovode, planiraju, uređuju i stvaraju u skladu sa zakonima Crne Gore, bolji privredni ambijent na lokalnom i na državnom nivou smatra Kalač.
Prema njegovim riječima, svi pomenuti razlozi imaju ograničavajući faktor na privredni razvoj sjevera koji čini 52,8teritorije Crne Gore a koji naseljava 28 procenata njenog stanovništva.
Da li je iskorišćeno prirodno bogatstvo?
Kalač kaže da 67 odsto obradivih površina, 70 procenata stočnog fonda, 71 procenat drvne mase i 100 posto rezervi uglja (Berane, Pljevlja, Mojkovac) dolazi sa sjevera Crne Gore.
-Postavlja se pitanje da li smo iskoristili raspoloživo prirodno bogatstvo i da li sa njim postupamo naadekvatannačin. Ovu kratku interpretaciju ostvarenih rezultata lokalnih samouprava, ilustrovao bih i završio jednom izrekom nepoznatog autora, koja glasi biznis novog milenijuma se ispoljava kao moralna baruština u kojoj će najveći krokodili koristiti bilo koji vid prevare, zamagljivanja i lažnog knjigovodstva, samo da bi napunili svoje stomake zaključuje Kalač.
Dan