IfW: Trgovinski rat EU i Kine najviše bi osjetili potrošači

Eventualne kaznene tarife Evropske unije na električne automobile iz Kine dovele bi do značajnih pomaka na tržištu, a efekte bi krajnji potrošači osjetili kao veće cijene, ocijenio je danas Njemački institut za svjetsku ekonomiju (IfW) iz Kila.

Sjedinjene Američke Države su sredinom maja uvele visoke kaznene carine na kineske e-automobile i automobilske baterije, poluprovodnike, solarne panele i druge proizvode zbog dampinga, prenosi Beta.

U EU se vodi živa rasprava o tome da li SAD treba da slijede njihov primjer, a Evropska komisija od 2023. analizira da li Kina državnim izvoznim subvencijama podriva poštenu tržišnu konkurenciju.

Prema projekciji IfW-a, evropske dodatne carine od 20 posto dovele bi do smanjenja uvoza e-vozila iz Kine za oko 25 posto.

Preračunato na skoro pola miliona vozila koja je EU uvezla 2023. godine, to bi bilo 125.000 vozila manje, ukupne vrijednosti oko 3,8 milijardi eura, a među tim vozilima veliki broj evropskih marki koje se proizvode u Kini.

Prema simulaciji instituta, manjak bi se samo djelimično mogao nadoknaditi većom proizvodnjom u EU, a to bi značilo da bi dio dosadašnjeg izvoza EU morao biti preusmjeren na domaće tržište.

“Za potrošače bi krajnji rezultat vjerovatno bile veće cijene električnih automobila, jer je proizvodnja u EU znatno skuplja nego u Kini zbog cijene energije i materijala”, rekao je stručnjak za trgovinu IfW i autor istraživanja Julian Hinz.

Dodao je, međutim, da nikako nije sigurno da će evropski proizvođači uspjeti popuniti nastalu prazninu, te da će kineski proizvođači, poput BYD-a, također moći zadovoljiti potražnju iz novih proizvodnih pogona koje će izgraditi u Europi.

Prema simulaciji, kaznene carine bi značile i smanjenje evropskog izvoza u Kinu u segmentu automobila i delova.

IfW je naglasio da nije uzeo u obzir moguće kineske protumjere u svojoj simulaciji.

Carinama se najviše protivi Njemačka, čija je jaka automobilska industrija najaktivnija na kineskom tržištu.

Kina je već upozorila da će odgovoriti kontramjerama koje će pogoditi EU i SAD. Kinesko ministarstvo trgovine objavilo je da će od 1. jula ograničiti izvoz svemirske i svemirske tehnologije.

Portal Politico.eu, pozivajući se na izvore iz Evropske komisije, piše da su vlasti u Pekingu poslale dugačko pismo komesaru za trgovinu Valdisu Dombrovskisu u kojem su izrazile nezadovoljstvo istragom Komisije i predstojećim trgovinskim ratom.

U pismu se navodi da bi pregovori trebali dovesti do svježih ideja za rješavanje trgovinskih sporova.

U pismu, Preking ne samo da je pozvao na “primirje” i zaustavljanje istrage, već je zaprijetio da će uzvratiti evropskim avijacijskim i poljoprivrednim sektorima, prenosi Biznis.rs.

Mjere u oblasti poljoprivrede ozbiljno bi pogodile EU jer je Kina treće najveće izvozno tržište za svoje poljoprivredne i prehrambene proizvode. Mjere u avijaciji najviše bi pogodile evropskog proizvođača aviona Airbus, koji je veliki dobavljač kineskog tržišta.

Portparol Dombrovskis potvrdio je Politiku da se radi na odgovoru na pismo.

Slični Članci