Video podkasti ove godine su postali izuzetno popularni i čine veći udeo najpopularnijih podkasta na Spotifaju u poređenju s 2023. To pokazuju podaci koje je od Spotifaja dobio Forbes. I Jutjub je postao jedna od dominantnih destinacija za fanove podkasta.
Više od trećine najpopularnijih podkasta na Spotifaju 2024. godine bili su objavljeni u video formatu. Taj udio veći je u odnosu na 2023. godinu, kada je jedan od sedam najpopularnijih podkasta bio u video formatu.
Spotifaj je zabilježio porast od 140 odsto u broju video podkasta na popisu najpopularnijih 50 u 2024. u odnosu na 2023.
Na toj platformi sada se prikazuje više od 300.000 video podkast programa. Broj kreatora koji objavljuju videozapise na mjesečnoj bazi povećao se u odnosu na prošlu godinu za 50 odsto, kažu iz Spotifaja.
Video podkasti korisnicima su draži od audio formata
Više od 250 miliona korisnika Spotifaja gledalo je neki video podkast. Dvije trećine korisnika koji slušaju i gledaju podkaste kažu kako im je draži video od audio formata.
I Jutjub je imao koristi od eksplozije popularnosti video podkasta. Preskočio je Spotifaj i postao omiljena platforma za striming podkasta ove godine. Čak 30 odsto ispitanika u anketi Edison Research-a sprovedenoj za prva tri tromjesečja 2024. kaže kako je Jutjub njihova omiljena platforma za podkaste, dok za Spotifaj to kaže 29 odsto ispitanih.
Edison Research je u istraživanju otkrio da je oko 84 odsto mjesečnih pratilaca podkasta, sadržaj konzumiralo u video formatu. Oko 71 odsto korisnika aktivno gleda podkast dok ga sluša. Gotovo polovina onih koji aktivno gledaju video podkaste kažu kako osjećaju snažniju povezanost s podkasterima u video formatu. Takođe, mogu i bolje da razumiju njihov ton kroz izraze lica i gestove.
I Spotifaj i Jutjub reagovali su na ovaj trend. „Sve se počinje vrjteti oko videa”, rekao je za Volstrit žurnal izvršni direktor Spotifaja Dejvid Ek. Kako bi se takmičila s Jutjubom, platforma planira da plaća podkasterima čiji sadržaj dostigne određeni broj pregleda. Premium pretplatnicima planira da ponudi gledanje nekih video podkasta bez reklama, izvjestio je Volstrit žurnal. Podkasteri mogu da zarade i podizanjem svog sadržaja na Jutjub, koji, prema pisanju ovog lista, kreatorima nudi program izdašnih isplata.
Intervjuisanje političara
Neki video podkasteri ove godine su u svojim emisijama intervjuisali i kandidate za predsedničke izbore u SAD-u. To im je pomoglo da na Jutjubu ostvare ogroman broj pregleda. Džp Rogan intervjuisao je, a kasnije i podržao, Donalda Trampa, i to manje od dve nedelje pre samih izbora. Roganov trosatni razgovor s Trampom brzo je dobio neverovatnih 53 miliona pregleda i postao njegov drugi najgledaniji video na Jutjubu. Roganov intervju s Trampovim potpredsednikom Vensom na Jutjubu je prikupio 18 miliona pregleda, a s Ilonom Maskom, održan dan pre izbora, 19 miliona pregleda.
I aktuelna potpredsjednica, a tada predsjednička kandidatkinja Demokratske stranke, Kamala Haris, gostovala je u podkastima. Ipak, njeni razgovori prikupili su manje pregleda. Intervju za podkast Club Shay Shay dobio je 1,6 miliona pregleda, a intervju za podkast Call Her Daddy manje od milion.
Neki od najvećih podkastera na svijetu potpisali su ugovore sa striming platformama vrijedne i po nekoliko stotina miliona dolara. Rogan, koji već godinama vodi najpopularniji podkast na svijetu, obnovio je višegodišnji ugovor sa Spotifajem u februaru, i to za navodnih 250 miliona dolara. Za razliku od prethodnih ugovora sa Spotifajem, ovaj novi ne zahtijeva da se njegov podkast prikazuje ekskluzivno na toj platformi. SiriusXM je kupio prava na prikazivanje podkasta Call Her Daddy autorke Aleks Kuper u ugovoru vrijednom 100 miliona dolara. Call Her Daddy već nekoliko je godina drugi najgledaniji na Spotifaju.
Koji su najpopularniji podkasti u 2024
Edison Research u istraživanju je došao do popisa najslušanijih i najgledanijih podkasta u prva tri tromjesečja 2024. godine, nezavisno od striming platforme. Do rezultata su došli anketiranjem više od 15.000 korisnika koji podkaste gledaju i slušaju na nedeljnoj bazi.
(Izvor: Forbes)