Rusija će se pridružiti Azijskoj banci za infrastrukturne investicije, kao i Brazil, koji je prihvatio poziv Kine da se uključi u ovu novu međunarodnu banku, pandanu Međunarodnog monetarnog fonda.
Eksperti u Azijskoj banc (AIIB) vide potencijalnog konkurenta MMF i Svjjetskoj banci. Na svečanoj ceremoniji otvaranja Azijsko-ekonomskog foruma u Boao (provincija Hanan, Kina) prvi potpredsjednik Rusije Igor Šuvalov objavio je odluku šefa države.
– Želio bih da vas informišem da je predsjednik Vladimir Putin odlučio da Rusija učestvuje u kapitalu Azijske banke za infranstrukturne investicije – izjavio je on.
Šuvalov je istakao da će učešće Rusije pomoći da se ojača saradnja sa partnerima, ne samo u isporuci nafte i gasa, već i “u sferi visokih tehnologija, saobraćaju, industriji, građevinstvu, komunikacijama i poljoprivredi”.
– Srećni smo zbog mogućnosti da jače sarađujemo u formatu Kina — Euroazijski savez i u okviru šire regionalne saradnje. Potencijal je zaista ogroman- rekao je Šuvalov.
Istovremeno, Brazil je prihvatio poziv Kine da se pridruži novoj međunarodnoj banci za infrastrukturno finansiranje, u koju je ona uložila značajna osnivačka sredstva, kao član osnivač.
– Brazil je veoma zainteresovan da bude dio ove inicijative čiji je cilj da se garantuje finansiranje infrastrukturnih ciljava u Aziji – saopštila je predsjednička kancelarija.
Nova banka, osnovana nedavno, odražava i želju Kine da podstakne investiranje u regionu Azije i njenu frustriranost dominacijom SAD, Japana i Evropske unije u Svjetskoj banci, Međunarodnom monetarnom fondu i Azijskoj razvojnoj banci.
Azijsku banku su podržale i neke zapadne zemlje poput Velike Britanije, Francuske, Njemačke, ali i Novog Zelanda, dok su SAD su kritikovale svoje saveznike zbog podrške novoj banci. Ipak, direktorka MMF Christine Lagarde je izjavila da će ta institucija “sa oduševljenjem” sarađivati sa Azijskom bankom.