Pismom upozorenja “izbijen je oslonac bankama za njihovo dosadašnje ponašanje”, rekao je Smajo, ističući da je to pohvalan potez ministra finansija te da se nadaju i idućim odlučnim potezima ministra Borisa Lalovca.
Koordinator Ekonomsko-pravnog tima Udruge Franak Goran Aleksić kazao je da je Udruga pripremila nove predloge za prigovore bankama zbog njihovog odbijanja vraćanja preplaćenih iznosa kamata dužnicima.
Ti predlozi preporučuju se onim dužnicima koji još uvijek nisu odlučili hoće li podići privatnu tužbu, ali i onima koji žele još jednom pokušati mirnim vansudskim putem dogovoriti s bankama vraćanje preplaćenih kamata.
Te prigovore bankama mogu slati samo oni dužnici koji su prethodno već slali svoje zahtjeve za vraćanje preplaćenih kamata, istakao je Aleksić.
Udruga Franak pripremila je i optužne predloge protiv svih banaka koje su ugovarale promjenjivu kamatu na nezakonit način, a kasnije nisu na temelju Zakona o potrošačkom kreditiranju (ZPK) ugovorile s dužnicima promjenjivi parametar i fiksni dio kamate.
Naime, ZPK predviđa prekršajne kazne od 80 do 200 hiljada kuna za sve banke koje su propustile ugovoriti s dužnicima parametar i fiksni dio kamate u svim kreditima u kojima to nije ugovoreno na početku ugovornog odnosa, a za predsjednike uprava banaka u takvim je slučajevima predviđena kazna od 10 do 50 hiljada kuna.
Te kazne predviđene su za svaki pojedinačni prekršaj, ako dužnik-oštećenik prijavi banku. Očigledno je da se bankama daleko više isplati ugovoriti parametar i fiksni dio kamate, nego plaćati uistinu visoke kazne, kažu u Udruzi.
Radi se o velikom i bitnom društvenom problemu, jer su banke propustile ugovoriti potrebne podatke s oko 100.000 dužnika u svim kreditima ugovorenim prije 2010., bez obzira na valutu u kojoj je kredit ugovoren, ističu iz Udruge Franak.
“Pozivamo sve dužnike s kojima banka nije ugovorila promjenjivu kamatu na način da se u ugovoru vidi što je promjenjivi, a što fiksni dio kamate, da skinu sa stranica Udruge optužni prijedlog, ispune ga, dodaju svoj ugovor o kreditu i svu potrebnu dokumentaciju te da sve to odnesu na nadležni prekršajni sud”, kazao je Aleksić.
U Udruzi procjenjuju da bankama prijeti ukupno najmanje osam milijardi kuna prekršajnih kazni, a odgovornim osobama u bankama kazna od najmanje milijardu kuna, ako u međuvremenu banke ne ugovore parametar i fiksni dio kamate s dužnicima.