Hrvatska privreda u 2024: Rast plata, cijena i BDP-a, novi kreditni rejting Hrvatske

U OVOJ godini u Hrvatskoj je nastavljen relativno snažan rast  BDP-a, inflacija, iako i dalje na povišenom nivou, nastavila je da usporava, a potvrda za pozitivno stanje u ekonomiji stigla je i od sve tri vodeće svjetske agencije za kreditni rejting, koje su Hrvatsku svrstale u A kategoriju.

Nakon što je BDP prošle godine porastao za 3,1 odsto, pozitivni trendovi, zahvaljujući prvenstveno rastu potrošnje domaćinstava i investicija, nastavljeni su i u ovoj godini. Tako je u prvom kvartalu 2024. hrvatska ekonomija porasla za četiri odsto, od aprila do kraja juna za 3,5 odsto, a u trećem tromjesečju za 3,9 odsto.

Ostaje još da se vide rezultati za četvrto tromjesečje, koji će biti poznati krajem februara naredne godine, ali velika većina analitičara, kao i domaćih i međunarodnih institucija, prilično je saglasna sa procjenama Vlade, koja projektuje rast u 2024. od 3,6 odsto.

Primjera radi, identičan rast za Hrvatsku prognozira Evropska komisija, procjenu od 3,6 odsto dijeli i Hrvatska udruga banaka (HUB), Hrvatska narodna banka (HNB) prognozira rast od 3,7 odsto, dok Svjetska banka predviđa rast od 3,5 odsto.

Hrvatska ekonomija tako raste znatno brže od prosjeka EU-a i eurozone, koji bi prema prognozama Komisije u 2024. trebali ostvariti rast od 0,9, odnosno 0,8 odsto.

Iako će usporiti u odnosu na ovu godinu, hrvatski BDP bi i u 2025. trebao rasti znatno snažnije od evropskog prosjeka, pri čemu Vlada projektuje rast od 3,2 odsto, koji bi također trebao biti dominantno pogonjen rastom lične potrošnje i investicija.

Rast plata i zaposlenosti, pad nezaposlenosti
Komisija je blago optimističnija od Vlade, pa hrvatskoj ekonomiji u 2025. prognozira rast od 3,3 odsto. Istu procenu daje i Hrvatska narodna banka (HNB), dok Svjetska banka predviđa rast od 3 odsto.

U ovoj godini očekuje se pad udela javnog duga u BDP-u na 57,4 odsto, kao i deficit konsolidovane opšte države od 2,1 odsto. Taj udeo bi naredne godine trebalo da nastavi padati na 56 odsto, dok bi deficit trebalo da iznosi 2,3 odsto, prenosi Hina.

Slični Članci