ZAVRŠEN je sastanak hrvatske Vlade sa predstavnicima trgovačkih lanaca i proizvođačima, inajavljeno ograničenje cijena za 50 proizvoda, među kojima je i hljeb.
Ministar privrede Ante Šušnjar je najavio proširenje spiska proizvoda sa ograničenim cijenama, i na spisku će se naći 50 proizvoda, među kojima i hljeb. Podsjetimo, ministar je prije desetak dana građanima savjetovao da mogu sami početi “praviti pekarske proizvode, a ne prigovarati da su cijene visoke”. “Imate regulisanu cijenu struje, brašna, ulja, mlijeka…”, rekao je on tada. Međutim, danas je ipak najavio da će i cijena hljeba biti ograničena.
“Potrebno je vrijeme da sprovedemo dodatne konsultacije. Želimo obuhvatiti širok spektar proizvoda sa ograničenim cijenama, ali i da mi kao vlada imamo mogućnost da smanjimo mogućnost manipulacija ili izbjegavanja tih cijena. Mjera će biti donesena do kraja ovog mjeseca”, rekao je ministar Šušnjar o odluci o proizvodima sa ograničenom cijenom.
“Dodali bismo neke proizvode. Moramo uravnotežiti maksimalne moguće cijene za te proizvode. Nadam se da će to biti do kraja mjeseca. Imaćemo proširenu listu”, dodao je. “Dominantno su to proizvodi koje građani svakodnevno koriste, a cijene im rastu. Uvažili smo i sugestije u odnosu na postojeće liste, mora biti zdravija ishrana”, dodao je on. “Hljeb će biti na spisku”, kazao je Šušnjar, i potvrdio da će lista imati ukupno 50 proizvoda.
Guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić izjavio je da trenutno dvije stvari održavaju inflaciju na ovom nivou – to su stopa inflacije usluga, koja je praktično ostala na nivou od sedam do osam posto, i nedavni rast cijena hrane.
-Kada govorimo o cijenama usluga, vidimo da je uzrok rast cijena u ugostiteljstvu i smještaju. Pokazali smo da su cijene turističkih usluga u Hrvatskoj porasle gotovo 50 posto u posljednje tri godine, dok su u konkurentskim zemljama porasle između 20 i 30 posto. To je rezultiralo realnim prihodima, ali i stagnacijom broja noćenja. Što se tiče cijena hrane, primijetili smo da su pred kraj godine cijene porasle više nego u eurozoni, što je jedan od razloga zašto su stope inflacije kod nas nešto više. Također vidimo utjecaj cijena energije i nafte. Ako usporedimo ova kretanja cijena, možemo reći da je kumulativna stopa inflacije jednaka kumulativnoj inflaciji hrane. Ljudi su najosjetljiviji na promjene cijena hrane jer je najčešće kupuju. Isto vrijedi i za ugostiteljske usluge. Mnogo manje pažnje obraća se na rast cijena u drugim sektorima, kao i na druge usluge ili proizvode,” rekao je Vujčić, a prenosi Index.hr.