U Hrvatskoj se priprema paket zakona kojim će se izvršiti reforma penzijskog sistema, a koja predviđa mogućnost ulaganja penzijskih fondova u start-ape.
Prema informacijama Jutarnjeg lista, hrvatski obavezni penzijski fondovi, u čijem je portfelju imovina vrijedna više od 94 milijarde kuna, moći će ulagati do 0,2 odsto vrijednosti imovine rizika A i do 0,1 odsto imovine iz B fondova (srednji rizik).
To će omogućiti više od 100 miliona kuna ulaganja u hrvatske start-ape, što je iznos koji je dosad bio nezamisliv uzme li se u obzir da se u hrvatske start-ape u prosjeku ulaže oko milion kuna.
Ilustracije radi, jedan od najpoznatijih hravtskih start-apa, matematička edukativna aplikacija Photomath od Microblinka, nedavno je objavio da je dobio šest miliona dolara svežih ulaganja iz američkog venture capital fonda Goodwater Capital i Learn Capital.
Photomath je, prema dostupnim podacima, u 2016. bio prvi hrvatski start-ap po iznosu ulaganja i tada je prikupio 3 miliona eura kapitala, a Agrivi, koji je takođe u top pet, prikupio je milion eura. Kada se pogledaju ulagači, u najvećem procentu, čak 42 odsto novca ulažu akceleratori, 38 odsto ulažu država i poslovni anđeli, a sa samo 19 odsto učestvuju fondovi rizičnog kapitala.
Ovaj potez ministra finasija Marka Pavića, ocjenjuje list, i za evropske je prilike revolucionaran, ali i rizičan. Naime, velikoj većini evropskih penzijskih fondova nije dopušteno ulaganje u start-ape zbog činjenice da je riječ o velikom riziku (samo oko 10 odsto start-apa uspije), a jedna od rijetkih zemalja koja dopušta tako nešto je Velika Britanija, u manjoj mjeri Njemačka i Švedska. A još veća ulaganja penzijskih fondova u britanske start-ape omogućena su novom industrijskom strategijom koja je donijeta krajem prošle godine kao odgovor na strah od povlačenja stranih investitora iz Londona nakon Brexita.