Hrvatska nakon bojkota ograničila cijene još 70 proizvoda

Vlada Hrvatske utvrdila je novu listu od 70 proizoda sa ograničenim cijenama, rekao je danas hrvatski premijer Andrej Pleković.

Plenković je na sastanku sa predstavnicima trgovačkih lanaca i proizvođača rekao da je Vlada iskoristila prostor za djelovanje u zaštiti standarda građana i da to je učinila fiskalnim mjerama i ograničavanjem cijena dijela proizvoda.

Na novoj listi proizvoda su, između ostalog, polubijeli pšenični hljeb, kravlji sir, šunka, maslac, svinjska mast, kafa, pojedino voće i povrće i prašak za pranje.

U Hrvatskoj je u toku akciji bojkota trgovina i benzinskih pumpi zbog stalnog rasta cijena.

Planirano je da bojkot uključuje platni promet, ugostiteljske usluge, smještaj, prevoz i dostavu.

Tokom bojkota trgovina benzinskih stanica i drugih prodavnica na malo prošlog petka građani su potrošili nešto više od 28,5 miliona evra, dok je sedam dana ranije prije bojkota potrošeno oko 60,5 miliona evra.

U prošli petak je zbog masovnog bojkota trgovina broj računa u maloprodaji u Hrvatskoj, u odnosu na prethodni petak, pao za 44 odsto, dok je iznos računa pao za čak 53 odsto.

Ukupni broj računa u svim djelatnostima pao je za 29 odsto, a iznos računa za 36 odsto.

U Hrvatskoj su potrošačke cijene u decembru porasle za 4,5 odsto u odnosu na isti mjesec 2023. godine, što je njihov najveći rast od maja prošle godine.

Hrvatska je, prema podacima Eurostata, među tri zemlje EU sa najvećom inflacijom.

Slični Članci