Evropske cijene budućih isporuka gasa skočile su na početku ove godine na najveći nivo od oktobra 2023. nakon što je prekinut tranzit ruskog gasa preko Ukrajine, što ukazuje da bi se evropske zemlje ove zime mogle suočiti s većom volatilnošću cijena tog energenta.
Prvog radnog dana nakon prekida isporuke ruskog gasa preko ukrajinskog teritorija s krajem 2024. referentna cijena evropskog prirodnog gasa na holandskoj berzi skočila je četiri odsto na 51 euro za megavat-sat, da bi se onda u kasnijem trgovanju nešto spustila.
U petak je cijena bila 48,89 eura za megavat-sat, pišu Financije.hr.
Obustava tranzita gasa preko Ukrajine znači za Evropsku uniju (EU) gubitak ukupne uvozne količine od oko pet odsto. Za poređenje, kada je zatvoren Sjeverni tok to je značilo gubitak od 15 odsto uvoznih količina.
Istovremeno, evropske zalihe gasa padaju najbržim tempom od 2021. godine usljed niskih temperatura na kontinentu i sada su u prosjeku na nivou od oko 75 odsto kapaciteta.
Od kraja septembra do sredine decembra zalihe su pale za skoro 20 odsto, navode podaci industrijskog udruženja Gas Infrastructure Europe.
Trenutno ipak nema rizika od energetske krize ili manjka gasa u EU, niti se očekuje neposredan efekat na cijene koje plaćaju potrošači. No, Evropa je sada ipak ranjivija na tržišnu volatilnost, a eventualno veće cijene gasa mogle bi dodatno ugroziti konkurentnost evropske industrije i povećati troškove za domaćinstva.
Cijene bi mogle rasti i ako EU poveća uvoz tečnog prirodnog gasa (LNG).
U ovom trenutku najranjivije su zemlje centralne Evrope. Doduše, one imaju mogućnost nabavke ruskog gasa preko gasovoda Turski tok, no to nije dovoljno da se nadoknadi gubitak ukrajinskog pravca, navodi Euronews.
Slovačka i Mađarska su imale najviše koristi od tranzita ruskog gasa preko Ukrajine jer je taj gas pokrivao 65 odsto njihovih potreba.
Evropska komisija je za te zemlje ponudila rješenje nabavkom iz Grčke, Turske i Rumunije.
Iako nema zabrinutosti da će EU ostati bez gasa ove zime, ponovno punjenje zaliha može biti skuplje nego što se moglo očekivati.
Cijene gasa za naredno ljeto preskočile su cijene isporuka za zimu 2025-26.
„Raste rizik da će EU izaći iz zime s niskim zalihama gasa i može biti skupo ponovno napuniti skladišta“, ocjenjuje Arne Lohmann Rasmussen, glavni analitičar u kompaniji Global Risk Management u Kopenhagenu.
Zalihe u crnogorskom skladištu Okoli su sada na oko 60 odsto kapaciteta.
Pročitajte još:
Uprkos prekidu tranzita ruskog gasa preko Ukrajine, snabdijevanje u Crnoj Gori stabilno
Skori kraj tranzita ruskog gasa preko Ukrajine pogađa četiri članice EU, najviše Slovačku
INA otkrila novo značajno ležište gasa u Virovitičko-podravskoj oblasti
Crna Gora, osim sopstvene proizvodnje gasa, može nabaviti nove količine preko LNG terminala na Krku, a odnedavno postoji i ugovor o nabavci gasa iz Azerbejdžana.
U međuvremenu, kako su padale izvozne količine prema EU, ruska državna kompanija Gazprom je značajno povećala izvoz gasa u Kinu, pa je tako u periodu od 2020. do 2024. godine ta količina godišnje skočila s manje od pet milijardi kubnih metara na više od 30 milijardi.