Bankarski sektor je na pandemiju virusa korona odreagovao vrlo kvalitetno i pravovremeno, kaže bankarski ombudsman Halil Kalač. Smatra da se Crna Gora može nositi sa posljedicama krize. Izlazak iz krize vidi u sinergiji bankarskog sektora sa drugim sektorima kroz moratorijum 2, restrukturiranje postojećih kredita i odobravanje novih kredita koji moraju biti povoljniji.
S obzirom na to da je riječ o krizi koja je veća i od one 2008, Kalač smatra da treba sve da uradimo da preduprijedimo njene posljedice.
„Jedan od sektora koji igra vrlo važnu ulogu je bankarski. Tu su metodologije iz prethodne krize i ono što banka treba raditi bio bi moratorijum na kreditne obaveze, restrukturiranje postojećih i odobravanje novih kredita po nešto povoljnijim uslovima“, rekao je Kalač za RTCG.
Tvrdi da je bankarski sektor odreagovao vrlo kvalitetno i pravovremeno.
„Taj moratorijum jedan koji je koristilo više od 62 hiljade klijenata u iznosu od milijardu i tri stotine miliona eura, blagovremeno i svo stanovništvo koje je željelo moratorijum je to i ostvarilo. To je taj prvi period i efekti su veoma značajni. To je bio period od 90 dana kada se trebalo snači, preći na krizni menadžment i sada preći na drugi period. To je Centralna banka dobro uradila“, kaže Kalač.
Prema njegovim riječima ,svi moramo raditi da bankarski sektor ostane u pozitivnoj sferi, jer utiče na sve ostale.
„Mora se boriti da bude što manji broj loših kredita jer oni uzrokuju loše posljedice“, ističe ombudsma. .
Dodaje da banke očekuju da su preduzeća već prešla na krizni menadžment, to znači da su uradila programe izlaska iz krize. U tim programima će ponuditi svoja rješenja svojim povjeriocima.
„U našoj ekonomiji, bankarski sistem je najrazvijeniji dio ekonomije, zato se od njega mnogo očekuje. Bankarski sistem može učiniti da se smanje posljedice ove krize , ali naravno on to ne može sam. Može u sinergiji sa drugim sistemima kao što su finansijski, monetarni, javni sektor, i tako dalje. Oni mogu učiniti dosta da posljedice krize budu manje i da se očuva ekonomija“, kaže ombudsman.
Te sinergije ima u Crnoj Gori, ali kako kaže Kalač, nije dovoljna i treba je ojačati.
„Možemo se značajno nositi sa posljedicama krize, da one ne budu najdublje i najgore. Jedino što se svi moramo boriti“, kaže on.
Kreditiranje u našoj ekonomiji je najbolji vid finansiranja preduzeća, zato ima tako značajnu ulogu i zato se toliko od njega očekuje.
„Bankarski sektor kao najveći izvor finansiranja u Crnoj Gori ima svoj kreditni potencijal. To bi bio moratorijum 2, imamo i restruktiriranje postojećih kredita i odobravanje novih kredita koji moraju biti povoljniji“, zaključuje ombudsman Halil Kalač.