Ambasadorka Slovenije u Crnoj Gori Bernarda Gradišnik posjetila je, danas, Elektroprivredu Crne Gore (EPCG). Tokom razgovora sa predsjednikom Odbora direktora Milutinom Đukanovićem i izvršnim direktorom Ivanom Bulatovićem i njihovim saradnicima predstavljeni su strateški projekti EPCG, prvenstveno u oblasti obnovljivih izvora energije (OIE), kao dio investicionog ciklusa vrijednog oko 400 miliona eura. Razmotrene su i mogućnosti saradnje slovenačkih kompanija kako na polju energetike, tako i na polju IT sigurnosti.
Đukanović je upoznao ambasadorku Gradišnik sa rezultatima kompanije i,kako navode iz EPCG, istakao da je posljednje tri godine napravljen dobar plan. Naglasio je značaj razvojnih projekata na polju zelene tranzicije, ističući važnost realizacije projekta „Solari 3000+/500+“ u skladu sa poslovnom filozofijom „proizvodi gdje trošiš“.
„Do kraja godine na krovovima u Crnoj Gori biće instalirano približno 100 megavata snage solarnih panela“, uvjeren je Đukanović.
Gradišnik je upoznata i sa ogromnim hidroenergetskim i solarnim potencijalima Crne Gore, kao i mogućnostima korišćenja postojeće hidroenergetske infrastrukture za priključenje solarnih elektrana. Bilo je riječi i o HE „Komarnica“, ali i značaju priključenja agregata A8 u HE „Perućica“, kao i valorizacije Bilećkog jezera.
Bulatovic je iskazao zainteresovanost za zajedničke aktivnosti sa slovenačkim kompanijama na polju energetike. Istakao je da je veoma važno koristiti iskustva i preporuke Slovenije, kao članice EU, tim prije što nastojimo da prilikom realizacije energetskih projekata do kraja ispoštujemo evropsku regulativu.
„Naše investicione ambicije su jasne, čista energija, zdrava životna sredina“, kazao je Bulatović.
Gradišnik istakla je zadovoljstvo time što EPCG ima razvojnu viziju zelene energetske tranzicije, značajan kapacitet u pogledu korišćenja obnovljivih izvora energije i što „uz puno poštovanje međunarodnih stanadarda, efikasno unapređuje stanje u energetici“.
Apostrofirala je i značaj razmjene iskustava između dvije zemlje, pa je menadžmentu EPCG predstavila predstavnike kompanije iz Ljubljane koji imaju partnere u Crnoj Gori, a bave se zaštitom od sajber napada.
Mitja Trampuž iz kompanije Creoplus istakao je važnost pravljenja plana, dizajniranja i održavanja sistema sajber zaštite za kompanije. Predložio je saradnju „kako bi se uspješno suočili sa sajber napadima koji nas očekuju u budućnosti“.
Izršni rukovovodilac Direkcije za ICT i DTP EPCG Brano Poleksić ukazao je da EPCG ima razvijenu IT infrastrukturu te da je pokrenuta procedura u slučaju sajber napada
„Svjesni opasnosti od sajber napada već smo pokrenuli proceduru u slučaju takve neprijatnosti, ali svakako je važno razumjeti i uzeti u obzir svaku informaciju od partnera, stručnjaka kako bi se pravovremeno onemogućilo pravljenje štete bilo kom sistemu“, kazao je Poleksić.
Na sastanku su govorili i parneri firme Creoplus i predstavnici Asocijacije menadžera bezbjednosti Crne Gore, Dragan Radulović i Ivan Čolaković na čiju inicijativu je sastanak organizovan.
Izvor: TVNK