Crna Gora posjeduje jedinstvenu kombinaciju prirodnih ljepota koja omogućava da u jednom danu uživate u skijanju na planinama i obroku uz mediteransku obalu. Ipak, ključne prepreke poput problema sa električnom energijom na skijalištima, nedostatka sistema za vještačko osnježavanje i loše saobraćajne povezanosti ograničavaju razvoj zimskog turizma, kaže u razgovoru za portal Bankar direktor Centra za istraživanje i razvoj turizma Petar Golubović. No, uprkos izazovima, kako novodi Golubović, Crna Gora ima ogroman potencijal za rast i razvoj. Blizina glavnog grada i međunarodnog aerodroma, konkurentne cijene i neiskorišćeni prirodni resursi pružaju osnovu za stvaranje zimske destinacije koja bi mogla privući turiste iz regiona i Evrope, ali sve to, kako kaže, zavisi od države, koja prije svega, mora da obezbijedi sredstva za razvoj i unapređenje skijaške infrastrukture na ski stazama.
BANKAR: Kako ocjenjujete trenutnu poziciju Crne Gore kao zimske turističke destinacije? Šta smatrate njenim najvećim prednostima i slabostima?
GOLUBOVIĆ: Kao zimska turistička destinacija, sa postojećom infrastrukturom na skijalištima i trenutnom turističkom ponudom, naši zimski turistički centri definitivno nisu konkurentni regionalnim skijaškim centrima kao što su npr. Kopaonik i Jahorina. Potencijal za kreiranje jednog veoma ozbiljnog turističkog proizvoda itekako ima. Kada pričamo o Kolašinu, treba reći da je investiranje u osnovne smještajne kapacitete visoke kategorije itekako prisutno, saobraćajna povezanost Kolašina je veoma dobra, ali je neophodno investirati značajna sredstva u razvoj infrastrukture skijališta i saobraćajnice od grada Kolašina do ski centra.
Prednost ski centra Kolašin je ta da je on turistima relativno lako dostupan kako drumskim, tako i željezničkim i avio putem. Ovaj zimski ski centar je na svega sat vremena vožnje automobilom od našeg glavnog grada i svega dva sata od našeg primorja! Lično, nisam u saznanju da u Evropi, ako ne i šire, postoji ski centar koji vam potencijalno može omogućiti da ujutru izađete na stazu, uživate par sati u skijanju-bordovanju, a onda ukoliko poželite, ručate na sunčanoj obali mora uz zvuke talasa i mirise Mediterana.
Trenutno najveći nedostatak ski centra Kolašin je električna energija, ili ti struja. Vjerovali mi u to ili ne, na današnji dan je takva situacija sa našim glavnim državnim skijalištem. Ne ulazeći u problematiku trenutne situacije, zaista treba reći da je ista za rubriku vjerovali ili ne!
BANKAR: S obzirom na promjene klime i sve kasnije snježne padavine, šta po vašem mišljenju treba da bude prioritet u razvoju zimskog turizma?
GOLUBOVIĆ: Zimska turistička sezona i uspješnost njene realizacije u našoj zemlji trenutno najviše zavise od vremenskih prilika. Primjer za to je i prošla zimska sezona kada je, usled nedostatka snijega, na državnom skijalištu Kolašin 1600 prodato 0 ski pasova! Najveći nedostatak Kolašina kao zimske turističke destinacije je potrebna infrastruktura na skijalištu koja i u uslovima smanjenog obima prirodnog snijega priprema skijalište i osposobljava ga za skijaše, a to je sistem vještačkog osnježavanja. To je danas po mom mišljenju apsolutni prioritet ukoliko želimo da imamo uspješnu zimsku turističku sezonu.
Pored toga, Klašin i zimski ski centri moraju da razvijaju nove turističke proizvode koji će obogatiti i diverzifikovati ponudu. Sjeverni dio naše zemlje ima ogroman potencijal za razvoj turističkog proizvoda baziranog na prirodnim ljepotama, na agro i seoskom turizmu. To je segment turizma koji predstavlja globalni trend i kojem visokoplatežna klijentela teži. Osmisliti različite vidove aktivnosti, unaprijediti ih i proširiti ponudu istih. Raznorazne su mogućnosti. Počevši od pješačkih tura, jeep safari, vožnja bicikla, vožnja kvadova, jahanje konja, branje gljiva, team building programi za kompanije, orijentisanje u prirodi, paragliding, i td i td. Ali ovo su većinom aktivnosti koje jedan planinski turistički centar valorizuje dominantno u periodu van zimske turističke sezone. Ponavljam, zimska turistička sezona u jednom ski centru i uspješnost iste dominantno zavise od onih ljudi koji ih zimi posjećuju zbog rekreativnog upražnjavanja alpskog skijanja i snowboardinga. Bez snijega i spremnih skijaških staza, nema ni ovih turista.
BANKAR: Već godinama se govori o potrebi nabavke sistema za vještačko osnježavanje. Da li je to po Vašem mišljenju rješenje i šta ako ove godine ne bude snijega, kao što je bila situacija prošle zime?
GOLUBOVIĆ: Kada problem prepoznate i već zadnjih nekoliko godina isti ne rješavate, zaista se postavlja pitanje u čemu je problem?! S druge strane, za investitore koji grade hotele postaje i vrlo upitno da li su napravili pametan investicioni potez. Jer moramo biti realni: bez skijaša i zimskih sportova koji zavise od spremnih, snijegom prekrivenih skijaških staza, ne možemo pričati ni o uspješnim zimskim turističkim sezonama u Crnoj Gori. Dakle, ukoliko i ove zime ne bude dovoljno prirodnog snijega za pripremu ski staza, ponovo ćemo pričati o apsolutno neuspješnoj zimskoj turističkoj sezoni i propuštenoj prilici za poboljšanje ukupnih rezultata turističkog prometa na nivou godine.
BANKAR: Šta po Vašem mišljenju država mora što prije da preduzme kako bi Cna Gora postala atraktivna zimska turistička destinacija?
GOLUBOVIĆ: Država, a tu mislim na Vladu Crne Gore, državna preduzeća i lokalne samouprave, moraju prije svega da obezbijede sredstva za razvoj i unapređenje skijaške infrastrukture na ski stazama. Pored toga, neophodno je riješiti i saobraćajnu infrastrukturu, u prvom redu proširiti put od grada do ski centra, pričamo o Kolašinu, jer u špicu zimske ski sezone, naročito tokom vikenda, ovih cca 10km puta predstavlja usko grlo i noćnu moru za sve posjetioce ski centra. Problem je bio u nedostatku parking mjesta u sklopu oba skijalista, Kolašin 1600 i 1450, ali i u manjku organizacionih sposobnosti lokalnih vlasti da nemilu situaciju preduprijedi i spriječi. Nažalost, lično sam iskusio to da fenomenalno iskustvo i uživanje na odlično pripremljenim ski stazama budu stavljene u drugi plan usled sat i po vremena putovanja od ski centra do grada, ali ne Podgorice, već Kolašina!
BANKAR: Vidjeli smo da nije problem samo snijeg, već i infrastruktra koja nije adekvatna da zadovolji očekivanja turista. Kako to promijeniti?
GOLUBOVIĆ: Pod jedan, neophodno je instalirati savremeni sistem za vještačko osnježavanje koji će omogućiti produkciju snijega bez obzira na spoljne temperature čime će garantovati kvalitetnu zimsku sezonu i dolazak skijaša. Danas takvi sistemi postoje, a npr. nama konkurentni zimski ski centar Jahorina ga posjeduje. Zatim neophodne su nove instalacije za vertikalni transport skijaša koje će povećati ukupni kapacitet skijališta i samim tim smanjiti vrijeme čekanja na liftovima, a ujedno osigurati zadovoljstvo gostiju. Posebno će se ski centar suočiti s problemom prevelikih gužvi na baznim stanicama usled značajnog povećanja osnovnih smještajnih kapaciteta u Kolašinu. Pored dnevnog skijanja, veoma je poželjno osposobljavanje staza za večernje skijanje. U praksi bi to gostima pružilo mogućnost da recimo, ukoliko se odluče, tokom dana borave na moru, jer je relativno blizu, a onda bi uveče mogli da uživaju u skijanju. Idealan scenario bio bi da se infrastruktura ski centra obogati i sadržajima kao što su Snowboard park, savremeni ski vrtići za mališane, posebne staze za sankanje i sl.
BANKAR: Kako gledate na pitanje dostupnosti crnogorskih skijališta za turiste iz regiona i inostranstva. Da li je to trenutno izazov ili prilika?
GOLUBOVIĆ: Dostupnost ski centara u našoj zemlji istovremeno je kako izazov, tako i prilika. Kolašin npr. je direktno željeznicom povezan sa Beogradom, kao regionalno najvećem emitivnom tržištu, ali je nažalost pruga koja povezuje ova dva grada u prilično lošem stanju. Slično je i sa vozovima koji saobraćajaju na ovoj relaciji, pa se samim tim rijetki odlučuju na ovaj vid transporta koji je, naročito za skijaše, veoma atraktivan zbog udobnosti i komfora koji pruža. Zamislite samo kada bi uslovi u ovom vidu transporta bili na evropskom nivou, sa relativno brzom prugom i savremenim vozovima. Siguran sam da bi se Kolašin našao u apsolutno svim turističkim brošurama tzv outbound turističkih agencija u Beogradu, a za sve skijaše bi predstavljao potpuno osvježenje i novitet. Sa sadašnjom cijenom ski pasa i usluga je veoma konkurentan, ali svakako da bi osavremenjavanjem i unapredjenjem ski infrastrukture i cijena porasla, što je apsolutno opravdano.
Avio prevoz i aerodrom Podgorica koji je na svega nekih 1h i 15min udaljen od ski centra otvara mogućnost i promociju na drugim emitivnim tržištima u Evropi koja bi na zimsku ponudu “Planinina i more” siguran sam itekako pozitivno odreagovala. Ukoliko bi se osposobio i aerodrom u Beranama, o čemu se u javnosti pričalo, onda bi Kolašin kao zimski ski centar bio još bliži onim destinacijama iz kojih se u Crnu Goru najjednostavnije i najjeftinije dolazi avio putem.
Kada je drumski saobraćaj u pitanju, auto-put je ski centar u Kolašinu fenomenalno povezao s Podgoricom i primorjem, dok je novootvoreni tunel Klisura omogućio da Berane i Rožaje na dnevnom nivou obezbjeđuju posjetu skijaša.
(Izvor: Bankar)