Goldman Sachs smanjuje prognoze rasta za Evropu zbog Trumpove pobjede

Predložena protekcionistička politika novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa, uključujući velike carine, naštetiće ekonomskom položaju Evrope – ostavljajući Njemačku pogođenu krizom posebno ranjivom, predviđa američka investiciona banka Goldman Sachs.

Nakon Trampovog reizbora, banka je smanjila svoje prognoze rasta za Evropu, predviđajući nove trgovinske tenzije sa Sjedinjenim Državama, pritisak na evropske zemlje da povećaju potrošnju na odbranu i narušavanje poslovnog povjerenja zbog većeg geopolitičkog rizika. Trump je više puta rekao da Amerika plaća previše da brani svoje evropske saveznike, doveo je u pitanje ulogu NATO-a i predložio brzo rješenje za ruski rat u Ukrajini, zahtijevajući manje američkih troškova, podsjeća CNN.

Goldman Sachs očekuje da će bruto domaći proizvod u 20 zemalja koje koriste euro iduće godine porasti 0,8%, u odnosu na 1,1%, koliko je ranije predviđao.

„Veliki dio usporavanja rasta dolazi od veće neizvjesnosti trgovinske politike… stvarna veličina povećanja carina mogla bi biti manje bitna od neizvjesnosti koju je stvorio (Trump) prijetnjom da će uvesti carine Evropi“, napisali su analitičari banke u bilješci objavljenoj u srijedu.

Otvorena ekonomija Evrope smatra se posebno ranjivom na Trumpovu protekcionističku agendu, a republikanac je u kampanji obećao da će uvesti visoke carine na svu uvezenu robu, prenosi Bankar me.

Trampov borbeni pristup trgovinskim odnosima takođe podriva principe otvorene trgovine i konkurencije koji su pokretali globalni ekonomski rast decenijama i bili blagodat za jedan od najvećih svjetskih trgovinskih blokova, Evropsku uniju.

Centralno očekivanje Goldman Sachsa je za „ograničeniji set carina za evropske ekonomije“, prvenstveno ciljajući njihov izvoz automobila. To predstavlja još više bola za umornu njemačku ekonomiju i najvećeg proizvođača u zemlji, Volkswagena, zaokupljenog sopstvenim problemima.

Goldman Sachs sada očekuje da će njemačka ekonomija rasti samo 0,5% sljedeće godine zbog trgovinskih tenzija, nešto više od polovine rasta od 0,9% koliko je ranije predviđao. Takođe je smanjio rast u Velikoj Britaniji u 2025. na 1,4% sa 1,6%.
Problemi njemačke auto-industrije

Automobili su najveći pojedinačni izvoz Njemačke, a SAD najveće izvozno tržište zemlje. Cijena dionica VW-a naglo je pala u srijedu, iako je preokrenula većinu gubitaka u četvrtak. Iako SAD čini manje od 10% ukupne prodaje grupe, VW vidi ogroman potencijal za rast u zemlji, posebno u domenu električnih vozila.

Berenberg predviđa manji udar BDP-a eurozone. Privatna banka je smanjila svoju prognozu rasta za sljedeću godinu za skromnih 0,1 procentni poen na 1%, jer su “privremeni prelivanje veće domaće potražnje SAD-a” i jači dolar, koji evropski izvoz čini relativno jeftinijim, djelimično neutralizovali efekte carina i trgovinske tenzije.

“Za evropska preduzeća, Trumpov povratak u Bijelu kuću podrazumijeva značajne rizike trgovinske politike i geopolitičku neizvjesnost”, napisao je glavni ekonomista Berenberga Holger Schmieding u bilješci u četvrtak.

“Pretpostavljamo da će Trump u početku nametnuti samo selektivne tarife, ali će prijetiti da će ići mnogo dalje ako mu Kina i Evropa ne ponude značajne ustupke u pregovorima”, dodao je.

(Izvor: Biznis.ba)

Slični Članci